| Furnicuta000 a întrebat:

Daca pe un sampon scrie ca e valabil 12 luni de la deschidere inseamna ca pot sa il deschid si in 2029 si sa fie bun?

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

12 luni, nu 12 ani, deci până în august 2020.

| Furnicuta000 explică (pentru sadrian46):

12 luni de la deschidere nu de cand e fabricat.

| sadrian46 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da, eu am răspuns dacă îl deschizi acum.

| Furnicuta000 explică (pentru sadrian46):

Asta da.

| anonimg a răspuns:

Da. Dar în mod normal ar trebui să aibă trecut și un termen de valabilitate mai înainte de a fi deschis. Nu m-am uitat niciodată la valabilitatea unui astfel de produs, sau vreun alt produs de curățat. În schimb, la mâncare este primul lucru la care mă uit, inclusiv la pâine.
Șamponul nu cred că s-ar strica, ci și-ar schimba proprietatea, masa; poate să devină prea vâscos sau s-ar usca.

| Furnicuta000 explică (pentru anonimg):

La unele produse de ingrinire scrie si termenul de valabilitate, la altele nu...

| Furnicuta000 explică (pentru anonimg):

Pai oricum cine ia samponul pe care l-ai mirosit tu nu cred ca il ia ca sa il tina 10 ani in baie, il ia ca are nevoie de el laughing
Samponul mi-a venit in minte dar am observat acel lucru si la alte produse care chiar vin sigilate.

| anonimg a răspuns:

Problema este că în magazine șampoanele nu vin sigilate. Ele sunt deschise de alții. Dar să nu-i înjuri; că eu le miros câteodată pe cele noi. laughing big grin

| christine99 a răspuns:

Yes.

| Tipaccupisici a răspuns:

Sa mori tu ca ai pus intrebareaa asta?
Tu esti unul din oamenii aia care nu au somn(printre care si eu) si stau si se gandesc la dileme si la moartea caprioarei

| aXy99 a răspuns (pentru Tipaccupisici):

De ce a murit caprioara?

| Furnicuta000 explică (pentru Tipaccupisici):

De ce nu as pune-o? Pe site-ul asta nu se pun intrebari?winking