| anonim_4396 a întrebat:

Daca vedem pe cineva pe strada imbracat complet in articole de imbracaminte/incaltaminte/marochinarie care contin multe patratele de toate culorile posibile, ne spunem in gand «Doamne ce prost gust! Nu e sanatos/oasa!».

De ce spunem asta? Are cineva vreo explicatie psihologica? De ce creierul ne dicteaza o lipsa de prost gust?

Multumesc.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca iasa prea tare in evidenta, ce-i prea mult strica! Si ce`i prea mult e foarte tare evidentiat, la fel ca la pitipoance-prea mult aur, prea mult roz, prea mult "bot": doamne ce prost gustthinking

Sa fi iubita`!:*:*:*

| deea_1980 a răspuns:

Poate ca oamenii mai sunt comunisti, nu sunt obisnuiti sa vada asa ceva.Adica daca te imbraci mai extravagant, lumea te considera nebun.Sau daca nu esti tot aceeasi culoare sau asortat.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Depinde de persoană. Oricum, pe mine mă doare capul când văd pătrăţele deci probabil şi eu aş zice la fel

| Dasey a răspuns:

Pentru ca asa estelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu stiu de ce, dar imi place sa vad o imbracaminte a-z, dar bine asortate etc. eu admir asta.