| PsihoIsMyLife a întrebat:

Dau funda celei mai bune pareri despre situatia asta: Prietena mea cea mai buna spune ca m-am schimbat mult si ca in generala(acum 2 ani) nu eram asa. Spune ca,, am inteles ca iti place dar tu nu observi k incepe sa te afecteze prea mult?" Nu inteleg ce vrea sa spuna. Se refera probabil la faptul ca m-am atasat foarte mult de d-na psiholog a liceului si ca saptamana asta am lipsit la cateva ore(cu acordul profesoarelor cu care aveam ore si atunci cand nu faceam nimic important la acele ore.De exemplu, la geografie profesorul ne-a spus ca ora aceea ne lasa sa discutam intre noi sau la fizica ne-a rugat doamna sa conspectam noi lectia, caci are de corectat niste teste; lectia am conspectat-o acasa). Am ajutat-o pe d-na psiholg sa schimbe pamantul florilor din cabinet, am plantat altele, m-am apucat de o lebada origami si am terminat-o in cabinet, i-am instalat windows-ul d-nei psiholog, o ajut cu niste proiecte despre relatia parinti-copii, proiect pe care-l vom prezenta la sedinta cu parintii, voi merge cu dumneaei la copiii de la scoala speciala. O ajut din proprie initiativa. Am intrebat-o de o lectie ceva pe colega mea si mi-a zis:,, vezi daca nu vii la ore?" De schimbat nu-mi dau seama cum m-am schimbat. Am ramas la fel(parerea mea). Mai nou, spune ca fac pe psiholoaga cu ea.La ce se poate referi?
Am observat ca devine irascibila atunci cand vede ca de fiecare data cand d-na psiholog ma vede pe hol ma intreaba cate ceva si de cate ori o vad la cabinet, trec pe acolo.
Astept sfaturi. Ce-ar trebui sa fac? Oricum, cand o sa ma mai duc la cabinet la doamna, ma duc dupa ore. Dumneaei mi-a zis ca e mai bine atunci decat in timpul orelor, chiar daca nu facem nimic.
Nu va ganditi ca e,, o profitoare" cum au zis altii:-l si ca ar trebui sa-si faca singura treaba, ca de-asta e platita.
Mie imi place sa-i fiu in preajma si discutam despre orice.
love struck
Multumesc pentru sfaturi.

4 răspunsuri:
| aryana1991 a răspuns:

Eu cred ca nu ii nimic rau in faptul ca iti place sa o ajuti si ca te implici dar nu e bine sa iti neglijezi nici orele.gandeste-te ca fiecare materie are chichitele ei si daca nu pare chiar f important mai tarziu iti vor folosi la ceva. poate are si prietena ta dreptate in felul ei poate ca ai inceput sa vez lucrurile din perspectiva psihologica si nu e chiar bine... unele chestii au farmecul lor si daca incepi sa le gasesti o explicatie d.p.d.v psihologic nu mai au acelasi farmec

| Owakey a răspuns:

Bună!

Acuma ştiu că sună aiurea, dar noi nu te cunoaştem şi cel mai bine ar fi să îi spui situaţiei chiar doamnei psiholog, ea îţi va da cel mai bun răspunshappy. Şi vorbesc serios!

Baftă!

| Luci009 a răspuns:

Fiu,efort mare ca am avut rabdare sa citesc tot ce ai zis,hai totusi sa si raspund la intrebare:
"Pai daca zice ca faci pe psiholoaga cu ea,inseamna ca tot i spui ce sa fac asi ce sa nu"
Mai exact e putina invidie la mijloc, or ar vrea ea sa fie in locul tau, or ca pritena a ei nu prea mai petreci timpul ca inainte cu ea.

| SimonaSoare a răspuns:

Poate prietena ta e putin geloasa k nu mai petreci timpul cu ea ci cu dna psiholog. Cel mai bine ar fi sa vorbesti chiar cu dna. psiholog. Ea te poate sfatui ce poti sa faci in aceasta situatie.