| NoSwear a întrebat:

Dau funda daca imi raspundeti la urmatoarea intrebare : Cum poti sa ai parul cret, daca e drept? ( f. drept ). As vrea un fel de permanent, doar ca nu cu ondulatorul, spume si alte chestii. intr-un fel " natural "
Am nevoie destul de urgent caci vreau ca maine la scoala sa imi fie cret.

5 răspunsuri:
| iamaprincess a răspuns:

Poti incerca cu moate, se fac usor si nu ai nevoie numai de :spuma, fixativ, un tricou vechi(sau altceva), si hartie
Ia un tricou mai vechi sau o bucata de panza de bumbac si taie fasii late de maxim 2 cm si lungi de vreo 15 ( depinde cat de lung ai parul)... apoi taie niste fasii de hartie, lungi de vreo 6 cm si late de vreo 5 cm... ia fasia de panza si infasoara pe la mijlocul ei fasia de hartie (pe lat cum ar veni). Asa confectionezi moatele, dupa ce ai facut moatele te speli pe par si iei suvitele si groase/subtiri dupa preferinte) pe rand, suvitele le faci cu spuma si infasori suvitele in moate(pe partea cu hartia pui suvita si rasucesti )dupa ce rasucesti pana unde vrei iei capatul liber al moatelor(cel pe care nu ai hartie) si le legi, facand un nod strans, dupa ce ti-ai pus tot parul astfel il legi cu o esarfa si esti gata, trebuie sa stai cu parul asa cam o noapte. A doua zi incepi sa desfaci si aplici fixativul.Parul pe moate arata cam asa dupa ce e gata: http://frumusete.ele.ro/images/poze/5hidratare.jpg
PS : daca vrei sa ai bucle mai lasate foloseste mai putine moate si nu rasuci chiar pana a radacina.
Succes!
Funda? dar daca vrei sa ai bucle mai mari pune mai putine moate si nu le rasuci pana la radacina.
Succes!
fundita?;;)

| pretzel a răspuns:

Mie mi se pare ca michelle phan explica foarte bine. Eu am incercat metoda asta si parul a stat super ziua urmatoare.Aici daca nu vrei sa stay noaptea cu ele incap... poti sa te usuci cu fheonul (in timp ce stai cu alea in cap;)) )http://www.youtube.com/watch?v=WoZ2QGq0n4A dar totusi daca vrei un aspect mai natural iti recomand sa faci ca in video. succes si :*

| Ruxy_3928 a răspuns:

Intreaba la magazine de produse in general sampoane pentru incretzirea parului si daca nu gasesti incearca cu spuma poate merge dar iti zic eu samponu ala e super :X succes pupici :*:*:*

| NoSwear explică:

Apropo, in legatura cu intrebarea, este si scurt spre mediu...

| sweet_5357 a răspuns:

Pai poate nu stiai dar poti sa te faci cu ondulatorul si apoi sa te piepteni si va fi mai natural si ca sa stea asa mai mult timp da cu fixativwinking