| xFaith a întrebat:

Dau fuunda love struck
Imi spuneti si mie ce machiaj pot folosi in functie de culoarea ochilor? p. s am ochii verzi inchisi happy

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Depinde mult și de ten. Dacă ai tenul ceva mai închis, poți să optezi și pentru eyeliner negru sau mai închis la culoare. Dacă ai tenul deschis, îți recomand culori deschise, cât mai sidefate, care să mărească optic ochiul. Același efect îl obții și cu rimelul aplicat mai mult pe genele din colțul exterior al ochiului.

Dacă simți totuși nevoia de a contura cumva forma, aplică pe pleoapa mobilă un fard mai închis doar spre colțurile exterioare, și continuă spre interior cu o culoare deschisă, nude:
http://feminin.netul.ro/multimedia/2010/04/machiaj-ochi-3.jpg

Dacă folosești totuși creion dermatograf, nu îl aplica niciodată pe pleoapa inferioară, eventual trasează o linie pe pleoapa mobilă:
http://blog.linkchina.com/......Eyes-2.jpg

În ceea ce privește culorile, ai o gamă largă din care să alegi: de la bej, auriu, argintiu, până la roz, roșu, albastru. Poți să alegi cu mare încredere și verde, dacă vrei să scoți și mai mult în evidență culoarea ochilor, și să îi dai profunzime.

Baftă!

5 răspunsuri:
| SakuraandTsunade a răspuns:

Eu ii am olivi dar eu cred ca albastru sau un roz mai inchis mi-e mi-a stat binehappy
sper ca te-am ajutatbig grin
dar imi zici si mie cum pun intrebari pls?happy

| DaDuSH a răspuns:

Hmm... daca sunt verzi inchis se confunda... eu zic sa folosesti ceva galben sau albastru pentru ca sunt mai asortate. ma rog sunt baiat big grin
eu tot verzi ii am dar vare se fac caprui big grin

| Lovelysmilee a răspuns:

Pai eu stiam regula aia cu :
- ochi albastri - verde, maro, negru
- ochi verzi - albastru, maro, negru
- ochi caprui - verde, albastru, negru.
Depinde de partea din zi. Daca e dimineata sau pana in 6-7 seara ceva mai deschis, daca e seara mai inchis.
Sper ca te-am ajutat.
Funda?

| ynna93 a răspuns:

Hm verde inchis.clar merge un verde mai inchis cu negru doar ca umbra.sau poti sa-ti faci un machiaj simplu cu un tus negru` si rimel si fond de ten.hee hee)

| LavricAlexandra a răspuns:

Pai un machiaj de culoare neagra si alba, la buze foloseste un rosu deschis si la obraji nu stiu te gandesti tu