| dianainsta01 a întrebat:

De ce imi apar din nou cosuri? In clasa a5a am avut o mare problema cu cosurile si am facut TOT posibilul ca sa scap de ele, iar acum nu prea mai aveam, dar iar imi apar. Acest lucru poate fi cauzat si din cauza fondului de ten, deși ma demachez in fiecare seara?

Răspuns Câştigător
| Pau17 a răspuns:

Nu te mai da macar cu fond de ten o perioada de timp chiar daca ai cosuri. Ele iti par fiindca te dezvolti. Foloseste in fiecare zi o crema cu SPF 30+. Asta iti va proteja fata de razele ultra-violete ale soareluli si ii va reda luminozitate fetei tale o va hidrata.
Cu cat iti iei o crema SPF+ cu factorul de protectie mai mare cu atat te va proteja mai mult impotriva soareluli si nu numai.
Crema SPF15+ te va tine 2 ore juma. SPF+30 4 ore juma. SPF+ 50 te va tine 5-6 ore.
Daca vrei sa iti prepari o masca anti cosuri iti sugerez asta:
Adauga 3 linguri de miere intr-un bol, apoi 2 linguri de ulei de masline si o lingurita de apa. Amesteca bine timp de 10 secunde apoi lasa-l in frigider timp de 15-20 minute. Dupa il aplici normal pe fata, il lasi se se usuce 10 minute pana simti ca nu poti sa zambesti si te clatesti.
Poti sa te dai cu aceasta masca de 3 ori pe saptamana timp de 3-4 saptamani, de preferat seara.

5 răspunsuri:
| Catherine4657 a răspuns:

S-ar putea deoarece folosind fondul de ten acoperi porii pielii, iar cosurile nu se mai pot vindeca

| Flaviia16 a răspuns:

E normal sa-ti apara pentru ca esti in perioada pubertatii. Poate ai sesizat ca iti apar mai multe cosuri inainte sa iti vina ciclul... Sunt si o multime de factori externi cum ar fi praful, microbii din aer care iau contact cu pielea faciala ori de cate ori iesi afara. Incearca sa eviti pe cat posibil fondul de ten( in cazul in care folosesti sa te demachezi mereu) si sa folosesti produse de curatare a fetei dimineata si seara. Eu folosesc cateva produse si sunt foarte multumita!
https://www.facebook.com/....../photo.php

si

https://www.facebook.com/....../photo.php

| Katoky a răspuns:

Buna!
Cosurile - cosmarul tuturor femeilor! Tocmai cand credeai ca ai scapat definitiv de ele, se incapataneaza sa-ti arate ca te inseli. Este drept ca nu mai apar la fel de des ca in anii liceului, insa iti dau de furca exact inaintea unor evenimente importante, cum ar fi nunta, vacanta la mare, prima cina cu socrii etc.

In aceste clipe te gandesti cu ce-ai gresit de esti nevoita sa suporti un asemenea supliciu. Ei bine, raspunsul il gasesti in obiceiurile tale zilnice. Iata cateva dintre cele mai frecvente cauze ale aparitiei cosurilor.

1. Folosesti produse de machiaj care cauzeaza iritatii

Anumite ingrediente din produsele de machiaj pot cauza iritatii ale pielii. Nu, nu te speria. Acest lucru nu inseamna ca nu mai ai voie sa folosesti fond de ten, ci doar ca trebuie sa fii mai atenta la ingredientele pe care le contine.

Daca esti predispusa la aparitia cosurilor, daca ai tenul mixt sau gras, este bine sa eviti fondul de ten care contine coloranti artificiali. Lanolina este un alt ingredient ce poate cauza aparitia cosurilor. Este buna pentru tenul uscat, nu si pentru cel mixt sau gras.

Un ten incarcat excesiv cu fond de ten, pudra si blush = pori astupati = cosuri!

2. Usuci excesiv pielea

Cu siguranta ai vazut reclame in care se promoveaza utilizarea unor produse de eliminare a sebumului. Se spune ca fac minuni, insa nu din toate punctele de vedere. Lotiunile de curatat fata, sapunurile si lotiunile tonice pe baza de alcool curata intr-adevar fata, insa, in acelasi timp, pot face ca pielea sa devina si mai grasa.

Explicatia este simpla: pielea incearca sa-si gaseasca singura un echilibru, iar in momentul in care este uscata excesiv, va produce mai mult sebum. Acest obicei nesanatos te arunca intr-un cerc vicios, care culmina cu eruptii ale pielii.

Solutia: alege un cleanser special pentru piele grasa, predispusa la acnee.

3. Folosesti des telefonul

Suna ciudat, insa telefonul pe care il tii lipit de obraz poate cauza aparitia cosurilor inestetice. Presiunea pe care o exerciti asupra tenului nu doar ca iti umple pielea cu bacterii, ci le si le "impinge" in interiorul porilor.

Este greu sa nu folosesti telefonul in fiecare zi. Solutia ar fi sa optezi pentru hand free sau macar sa cureti bine ecranul telefonului inainte si dupa fiecare utilizare a gadgetului.

4. Nu schimbi frecvent lenjeria de pat

Lenjeria pe care dormi este una dintre cele mai frecvente cauze ale acneei. Fata ta este lipita ore in sir de perna, iar daca nu schimbi des lenjeria, practic ii impui tenului tau sa se scalde in celule moarte. Zilnic, de pe pielea ta se despind aproximativ 1 milion de celule moarte, iar multe dintre ele ajung pe cearsafuri.

5. Folosesti produse de styling care astupa porii

Produsele de styling duc frecvent la aparitia cosurilor, desi nici prin cap nu ti-ar fi trecut ca se poate intampla asa ceva. Gandeste-te de cate ori pe zi parul se atinge de ten. In timpul zilei, spuma sau fixativul atrag bacterii si impuritati din aer. Daca nu te speli seara pe cap, o buna parte din impuritati va ajunge pe perna, unde tii tu fata. Produsele care contin silicon astupa porii, provocand aparitia cosurilor.

6. Folosesti pensule necuratate

Pensulele de machiaj se spala permanent. Este una dintre conditiile vitale pentru a avea un ten frumos, lipsit de cosuri. Pensulele folosite pentru machiaje repetate aduna bacterii si impuritati pe peri si de fiecare data cand le vei folosi, aceste bacterii vor ajunge pe ten.
Te pup!

| xtembix a răspuns:

E posibil si din cauza fondului de ten. Incearca sa-l schimbi sau sa-l eviti. Cu timpul vor disparea toate cosurile.Te pup!

| Ceriik a răspuns:

Mie imi apar mereu cand mananc ciocolata. Incearca sa renunti la ea cateva saptamani sa vezi cum se curata fata.