| Rolly20 a întrebat:

De ce in ziua de azi femeile ascund faptul ca s-au ingrasat? Poarta haine largi negre ca sa isi ascunda burta si fotoshopeaza pozele sa fie slabe. De ce se ascund?

4 răspunsuri:
| Ariana131 a răspuns:

Poate pentru ca unii bărbați spun multe lucruri pe internet despre aceste femei mai plinuțe, dar si ei totuși nu sunt departe de a fi la fel, si le jignesc cel mai probabil. Si pana la urma, nicio femeie nu ar trebui sa fie jignita pentru felul in care arata, dacă nu ti place, spui in capul tău, știi ca nu o sa te mai întâlnești aproape niciodată nu acea femeie pe strada și treci peste. Ar trebui ca lumea sa înceapă sa aibă o alta gândire, doar nu poți sa dormi la noapte ca ai văzut pe cineva pe strada ca e plinuț/plinuță, e total ciudat.

| Drimmero a răspuns:

Pentru ca e un complex pentru ele, orice lucru care te complexeaza incerci sa il ascunzi. Barbatii cu chelie de exemplu isi ascund chelia cu anumite freze, peruci, spray-uri cu vopsea, o fac din acelasi considerent precum femeile grase. La femeile sau barbatii cu probleme de greutate hainele nu prea ajuta, adica in realitate se vede de la o posta cine are greutate normala si cine a pus pe el peste limita, adica e evident, nu devii brusc slab/slaba daca te imbraci in negru, nu dai 20 de kg jos instant.

| Violleta2022 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care si tu esti foarte gras si refuzi sa accepti sau sa discuti acest lucru, dar arati cu degetul la altii.

dar tie nu-ti este rusine sa ai burta mare si grasime amulta, pe care ti-o ascunzi?
Hai sa fim seriosi si sa vorbim serios despre tine intai, cel care arati cu degetul la altii, dar pretinzi altceva!

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Cauza principală ar fi societatea și cum ne-a influențat ea să credem că greutatea este un lucru de care să ne fie rușine, datorită acestui fapt femeile au ajuns să se îmbrace în negru sau să apeleze la photoshop. Frica de a fi judecate, criticate, umilite și batjocorite ne-a îndemnat să ne acoperim corpul în loc să facem ce ar fi sănătos, să nu dăm importanță părerilor celor care nu au umblat o zi în pantofii noștri și să ne îmbrăcăm așa cum simțim fără să ne simțim complexate. Există atât de multe cazuri care nu țin de femei legat de luarea în greutate, în unele cazuri este vorba de genetică pe care nu o putem schimba, în alte cazuri este vorba de anumite boli care determină luarea în greutate, alte femei poate se simt mai bine cu o greutate mai mare pentru că poate au fost mereu batjocorite pentru faptul că sunt foarte slabe. Un lucru e cert, pentru societate nu vom fi niciodată aproape de perfecțiune iar adevărul e că, nici nu trebuie să fim, suntem oameni, greșim și învățăm din greșeli, așa evoluăm, chiar dacă asta înseamnă să trecem prin bullying ca să realizăm că părerea altora e irelevantă și până la urmă e viața mea, alegerea mea.