| Genevaaa a întrebat:

De ce mi se indreapta parul asa repede? Mi-am tinut 24 ore cozi impletite(de sus) si dupa cateva ore s-a facut de parca m-am pieptanat (adica usor electrizat si au disparut valurile) si usor usor dispare si acest volum dat de electrizare.
Nu suport sa las parul drept, mereu imi fac ori coc peste noaptea si il rulez dar cateodata ma trezesc cu el aproape drept.

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Si eu patesc la fel. Daca folosesc mai putin balsam la spalare parul e mai aspru si un pic mai rigid. Cea mai buna varianta este sa il impletesti cat este ud, apoi il lasi sa se usuce natural, dai cu placa pe el si apoi adaugi un fixativ. Il descafci si nu il perii, ci doar il aranjezi cu degetele. Asta o sa il tina creponat o perioada dar nimai daca nu este umezeala in aer. O alta varianta este ca daca si parul lung ( eu il am Pana la talie) este foarte greu si de asta se lasa.

| Genevaaa explică (pentru Eireann):

Mersi mult! E o idee buna. Dap, am parul pana la talie happy imi recomanzi vreun fixativ ca sa nu faca parul prea ciudat adica nu pietros?laughing))

3 răspunsuri:
| muffinpuffin23 a răspuns:

Dupa părerea mea metodele "originale" ca să zic asa, de încrețite a parului nu funcționează la fel de bine ca atunci e cu placa /ondulator. Depinde și de firul tău de par.
De ex eu sunt creata și mi am făcut codite multe multe, le am ținut 3, 4 zile și cand le am desfăcut...era doar o urma de par creponat?
Dacă ai vrea sa ti faci bucle mai mari ti as recomanda sa l împletește în 3, 4 cozi, sa l uzi înainte de culcare și dimineata sa ții placa de par peste ele puțin, și atunci le poți desface.
Asta e părerea mea, țin mai mult dacă sunt făcute cu căldură.