| Gabitaancutaelena a întrebat:

De ce ne cade parul la spalari? Cineva, o explicatie logica? De ce trebuia sa cada fierele din cap cand ne spalam?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ele (firele de păr) cad și se reinnoiec permanent nu doar la spălări

| Drimmero a răspuns:

Se numeste regenerare, are 3 faze firul de par, unul de crestere, unul de stagnare si unul de cadere, atunci cand ne spalam ne cad firele in stadiul de cadere, e un ciclu normal, in locul lor apar alte fire noi iesind din foliculi. Asta daca este un ciclu normal, ca poate fi si o cadere anormala. Parul ne cade si la piepatanat, daca e atins de o perna, de o bluza, etc. Deci e absolut normal sa ne cada cam 100 de fire de par pe zi, par multe dar reprezinta 10% din totalul parului, asta se intampla zilnic si in locul lor se regenereaza altele noi. Intr-o zi pot pica 20, in alta 80, in alta 100, in alta doar cateva si tot asa, dar ce e in intervalul asta de 100 de fire pe zi e absolut normal.

| Catrice a răspuns:

Din același motiv pentru care când faci dus se duc celule epiteliale moarte (jegu adică)

| WhiteLife a răspuns:

Parul cade pentru că se înnoiește, la fel cum se înnoiesc și cad celulele pielii, doar că de multe ori nu le vedem. Mute fire de par cad pur și simplu (aproximativ 100 pe zi), probabil că la spălare se vad mai multe pentru că se aduna de peste saptamana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Firele alea sunt moarte deja dar nu cad pana nu umblii in par, iar cand te speli apa ti le duce jos. Incearca sa dai prin par cu mainiile ude, vezi gasesti fire?

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Cad ele indiferent de situatie, se trage de la genetica sau o boala care s-a dezvoltat in gazda

| KR0NSTADT a răspuns:

[facepalm]