| Panait_Mihaela_1998 a întrebat:

De ce pe țigări nu mai scrie nicotinajul mg care le are respectivul pachet? Și cum adică scade fertilitatea

Răspuns Câştigător
| Meow230 a răspuns:

In primul rand,tigarile nu cauzeaza cancer.(Tigarile deterioreaza plamanul,iar cancerul afecteaza cel mai slab organ din corp.)
In al doilea rand,conteaza foarte mult gramajul de nicotina,gudron si CO din tigari. Asta le arata fumatorilor taria acestora. Daca acel lucru nu exista,consumatorii il vor achizitiona,vor incerca o tigara, vor vedea ca nu le place si vor cumpara altul in speranta ca este cel dorit. Plus fata de chestia asta, nimeni nu ii mai asigura ce contin tigarile atata timp cat nu mai sunt informatiile pe pachet.
In concluzie, aceasta noua lege e foarte proasta, e pentru a schimba continutul tigarilor.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica sunt sanse mai mici ca persoana respectiva sa conceapa un copil. Pentru femei scade sansele de a ramane insarcinate, iar la barbati scade calitatea spermei.

Dar nu inseamna ca daca fumezi se intampla asta musai. Ci POATE sa se intample. Si POATE sa se intample daca fumezi pe termen LUNG.

Asa cum tigarile POT cauza cancer, dar nu inseamna ca daca fumezi vei face cancer.

La prima intrebare, nu am idee de raspuns, dar e frustrant.

| Clorox a răspuns:

S-a schimbat pachetul, cred ca ai observat si tu, din pacate nu mai artata, pur si simplu.
Prin ''scade fertilitatea'' se refera la faptul ca tu ai sanse (Nu este 100% garantat) sa nu mai fii asa de fertila. Iar la barbati scade calitatea spermei.

| Violleta2022 a răspuns:

Adica nu mai poti avea copii! Nu mai esti fertil...
Poti face cancer...
Sunt atat d emulte rpobleme majore create de consumul tigarii si inhalarea nicotieni, ca oamenii se lasa de fumat, nu-i intreseaza gramajul de nicotina.
Ca baga un gram de cianura in el, sau 5 grame, este acelasi lucru, doar ca moare cu 2 zile mai repede, decat ala care inhaleaza mai putin.

| Intruder19 a răspuns:

Din cauza legii nr 201/2016 care ar trebui sa mai scada din consumul de tigari (teoretic)

https://lege5.ro/......si-combate