| Alone_1992 a întrebat:

De ce s`a folosit cratima in "nu s`a aratat?" vreau si cosecintele... urgent funda pa

7 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Nu inlocuieeste nici o vocala. Poti sa spui ori 'sa' legat adica de ex. camera sa sau 's-a' dezlegat de ex: s-a imbracat.
apropo in ce clasa esti de nu stii chestia asta care eu am facut'o in a 3'a?

| Yugeen a răspuns:

Facand exceptie de ceea ce ti-a explicat angel74dm, cratima faciliteaza, de obicei --nu doar in constructia pe care ai postat-o tu-- o vorbire mai curenta: cum ti-ar veni sa spui mai degraba:
- lor le-a aratat sau
- lor le a aratat?
Nu cumva prima suna mai direct? tongue

| angel74dm a răspuns:

Sa se scrie sa când înseamnă a lui / ei: cartea sa (a lui / a ei).

S-a se scrie s-a când poate fi completat cu el/ea:
El/ea s-a dus. El/ea nu s-a arătat.

| Anda1197 a răspuns:

Rolul cratimei este urmatorul:
*inlocuieste o vocala
*desparte doua parti de vorbire diferite
*realizeaza ritmul interior al versului
*pastreaza nr. de silabe

| Allexutza99 a răspuns:

S-a se foloseste atunci cand este vorba despre el sau ea ex: El s-a certat.la sa (legat) se foloseste atunci cand vb despre mama sa, sora sa etc

| d33ajustme a răspuns:

S-a: (-)semn de ortografie, s-a folosit pentru a desparti doua part de vorbre diferte care se pronunta impreuna.
(s-)pronume relexiv (-a)verb auxliar

Funda smug?

| Alone_1992 explică:

Ce vocalal inlocuieste?