| louder12 a întrebat:

De ceva timp am o mare problema: mi-au aparut pe fata puncte negre (mai exact pe nas si pe barbie), am incercat o groaza de plasturi si geluri etc.Folosesc fond de ten pentru a le acoperi dar as vrea sa scap de ele si sa am fata cat de cat curata...

Răspuns Câştigător
| LoveBlind a răspuns:

Uite o chestie care eu o fac zilnic si am tenul curat,chiar foarte:
seara indifirent daca te machezi sau nu, iti mazgalesti fata si gatul cu lapte demachiat(niciodata sa nu iti ingrijesti numai fata fara gat,o sa apara efectul de masca) si apoi pune malai peste si cu o periuta(chiar si periuta de dinti)freca-ti fiecare cm de fata dar nu foarte tare sa nu iti iei pielea.E un fel de exfoliere si curata foarte bine tenul si de machiaj si toate impuritatile si niciodata sa nu dormi cu machiaj pe fata,iti distruge tenul!
Fa chestia asta zilnic si o sa vezi rezultate si sa nu te iei dupa chestiile alea ca exfolierea e indicata numai odata pe saptamana, oricum asta nu este o exfoliere puternica dar iti lasa o fata de invidiat eu nici nu folosesc fond de ten foarte rar si o recomand tuturor
Plus:daca ai cosuri mari si urate vezi ca gasesti in farmacie niste plasturi cum sunt cei pentru herpesuri si sunt suuuuupeer bune, chiar si pentru puncte negre!
App nu le stoarce, ai posibiliatatea sa iti faci niste cosuri mari si urate! Sper ca ti-am fost de ajutor!:*

6 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la cosmetica sa iti faci un tratament de extractie.
Foloseste si demachiant astringent, lotiuni abrazive si masti exfoloante.
Poti de semenea sa te freci pe fata (dar nu tare) cu malai imuiat cu apa. happy

| opium a răspuns:

Fetelor,voi ati fost crescute in creierii muntilor?
Fondul de ten, in zilele noastre, are rolul de a uniformiza si a proteja tenul. Daca iti pui 4 straturi, atunci da, e o problema.Ca si cum ai purta in toiul verii un cojoc-ti-e incomod,dar nu daunator.
Va sfatuiesc pe viitor,inainte de a debita astfel de mituri, ca sa nu le spun mai urat, va sfatuiesc sa nu mai plecati urechea la tot ce va zice mama sau bunica pentru a nu va "sponsoriza".
louder12-Atata timp cat la sfarsitul zilei si dimineata demachiatul este sfant, poti sa folosesti linistita fondul de ten.
Cat despre punctele negre, te sfatuiesc sa iti faci o programare la un salon dermatologic pentru o extrectie.Costa cam 100lei,insa isi merita fiecare banut,pentru ca scapi de puncte. Acelasi lucru il poti face si la un salon cosmetic,insa la dermatolog gasesti o persoana cu adevarat avizata, implicit mai multa grija, care poate rezolva problema din interior spre exterior si iti si poate spune care sunt pasii care trebuie sa urmezi pe viitor.Mult succes!

| AndyBăă a răspuns:

Pai imi primul rand nu te mai da cu fond de ten ca iti faci mai rau, storceti cosurile si apoi puneti putina echinaceea, o gasesti la farmacie. O sa te usture putin dar iti trece imediat. Funda?

| anndra56 a răspuns:

Albus de ou si malai

Existao masca de fata pe baza de albus de ou si malai.

Se ia un albus de ou pe care il bateti bine pana ajunge spuma. Peste aceasta spuma adaugati doua linguri de malai, amestecati si aplicati pe tenul curatat in prealabil. Dupa ce se usuca, indepartati masca cu un tifon curat si apoi va clatiti fata cu apa calduta...SAU

Primul pas pe care trebuie sa il faceti atunci cand incepeti curatarea tenului si scoaterea punctelor negre il reprezinta o baie cu aburi fierbinti pentru fata. Fierbeti apa cu musetel (are efecte antiseptice) si puneti-va deasupra recipientului cu un prosop in cap. Astfel aburii va vor inmuia tenul si vor deschide porii, asa incat scoaterea punctelor negre va fi mai usoara. Apoi, fie stoarceti porii (eventual pe cei mai mari dupa o curatire stricta a mainilor si unghiilor), fie inrolati pe aratator un tifon cu care frecati tenul acolo unde este nevoie. Nu trebuie sa frecati excesiv, caci pielea fetei este foarte sensibilia si riscati sa va produceti singure rani care nu numai ca vor arata ca zone rosiatice, dar vor prinde si crusta, ceea ce e destul de inestetic. Pentru un efect abraziv mai bun puteti freca tenul si cu malai.

| KeriB a răspuns:

Pai, in primul rand incearca sa renunti la fond de ten macar temporar.si incearca sa faci baie de aburi! sigur va merge :*!

| GunsRoses a răspuns:

Pai in primul rand ar trebui sa nu mai folosesti fond de ten daca vrei "sa ai fata cat de cat curata". Si in al doilea rand ai putea sa folosesti creme naturiste daca tu consideri ca punctele negre sunt chiar asa o mare problema. Si eu am, dar pe mine nu ma deranjeaza deloc, insa eu am si pistrui si nu se prea observabig grin