| DannY09145 a întrebat:

De curiozitate…. polistirenul intra la apa? Adica am o jacketa 100% din polistiren și vreau s-ă stiu exista posibiltatea de a intra la apa?

6 răspunsuri:
| Andrei0410 a răspuns:

Nu cred ca e polistiren. Poate vrei sa zici poliester. Din cate stiu eu nu intra la apa, dar poți sa-l strici totuși. Cel mai bine uita-te pe eticheta si vezi ce zice. Găsești pe net explicațiile pentru simboluri daca nu le știi.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

happy
polistirenul il pui ca izolatie la casa sau in cutii, pentru protectia marfurilor.

| Korkodeln a răspuns:

Jacheta ta e din Polyester, care NU intra la apa daca e chiar 100% Polyester, daca e in combinatie cu alte fibre (de ex captuseala flanel de bumbac), se schimba situatia si trebuie spalata cu captuseala scoasa.
Se recomanda sa nu o speli mai sus de 40C pentru ca fibrele din material isi pot pierde elasticitatea.

| ioana748 a răspuns:

Spala cu apa rece si turații sub 600 la masina spalat.

| dullcat a răspuns:

Gasesti instructiunile de spalare pe eticheta.Atat timp cat le respecti, nu va intra la apa. Poliesterul poate intra la apa daca temperatura de spalare e prea mare.Dar in cazul tau nu este poliester de tip elastic, deci ar trebui sa nu te trezesti cu surprize.

| Violleta2022 a răspuns:

Polistirenul este un plastic alb cu bule si NU permite sa intre apa in el, odata ce se foloseste la izolarea caselor, peretilor samd.

Jacheta ta are POLIESTER nu polistiren! laughing