| Cristina_3321 a întrebat:

De la ce varsta ar trebui sa incepem sa ne machiem?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Machiajul ajuta la estomparea imperfectiunilor tenului si pune in valoare expresivitatea fetei!
Nu trebuie sa se faca exces! De cele mai multe ori, un chip machiat excesiv arata ca o masca si in loc sa infrumuseteze, urateste persoana!
In functie de ocazie (machiaj de televiziune, sedinta foto, machiaj teatral, machiaj de seara, machiaj de zi) acesta trebuie adaptat!
Cu cat este mai natural, cu atat este mai eficient!
O varsta...cu aproximatie 16 ani... dar cat mai natural: putin rimel-pentru a pune ochii in valoare si un gloss apropiat nuantei buzelor! Less is more!

8 răspunsuri:
| lucyone89l a răspuns:

Din cate stiu eu machiaju nu are vreun efect negativ deci nu cont facetiva frumoase dar mai bine naturalebig grin

Bula
| Bula a răspuns:

Cu cat mai tarziu, cu atat mai bine.
Chimicalele din machiaj iti distrug pielea fina, copilareasca.
Esti frumoasa si fara machiaj pentru cel care te iubeste. Si ori cat de machiata vei fi, tot ve avea dusmani care sa te innegreasca.
Poti, in schimb, sa folosesti (si este recomandat) diferite metode pentru hidratarea, vitaminzarea sau ingrasarea pielii fetei, daca este cazul, folosind produse naturale: castraveti, unt/smantana, propolis etc, care fac bine pielii.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai nu trebuie niciodata sa incepi. Daca vrei sa te machiezi, o poti face incepand cu 16-17 ani, tinand cont ca machiajul iti va afecta tenul pe termen lung, imbatranindu-l. Daca te machiezi zilnic de la 17 ani, la 30 de ani, tenul tau va parea cu vreo 5 ani mai batran decat tenul unei femei care nu s-a machiat.

| marianoo a răspuns:

De la cel putin 18 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 15-16ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna sunt madalina dupa parerea mea varsta nu conteaza eu am 14 ani si ma machez dar foarte putin un rimel si un gloss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 14 ani si sincer nu prea ma machiez asa de des ...ba chiar delochappy cred ca sunt prea mica sa ma machiez
si sincer nici n-am nevoiehappy
sunt sigura ca la 16-17 ani o sa am timp.

| RemovislavKebabovic a răspuns:

Niciodata.