| MorcovMajestic a întrebat:

De la ce varsta e indicat sa folosesti retinol pentru ten?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De cand ai nevoie.

| Furnicuta000 a răspuns:

De la 25 de ani pentru ca de la varsta asta incepem sa imbatranim. Si nu uita de spf ca asta e cel mai important

| Floridori a răspuns:

Se recomanda folosirea oricarui retinoid abia dupa implinirea varstei de 12 ani.

| Eireann a răspuns:

Se spune ca dupa 25 desi eu cred ca e un pic devreme.

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! După 25 de ani când producția de colagen din piele începe să scadă este recomandat să începi utilizarea sa crescând treptat concentrația, totuși dacă suferi de acnee este posibil să îți fie recomandat de medicul dermatolog și mai devreme de 25 de ani dar ATENȚIE! doar la recomandarea medicului dermatolog! Până la 25 de ani serul cu vitamina C este o alternativă destul de bună. Te invit pe grupul The Ordinary România unde avem postări create de dermatologi legate de subiectul retinol, cum să îl folosești corect și cum să beneficiezi la maximum de beneficiile sale într-un mod sigur: https://www.facebook.com/groups/1432241443529287! Te așteptăm cu drag!