| ancatuchel a întrebat:

De multe ori cand mi-am cumparat un kit de machiaj, pe langa fardurile de ochi am gasit si 3 feluri de pudra: una alba dar simpla, una alba cu particule stralucitoare si una cu o tenta usor galbuie. La ce se folosesc acestea? Folosesc de obicei corectorul dar niciodata pudra. Mersi de explicatie in avans.

4 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

NU este pudra, ci fard de obraz! Cu o pensula lata(sau groasa) iti fardezi obrajii in functie de machiajul intregului ten. fardatul obrajilor este ultima etapa a unui machiaj! Atentie si la asortatul in functie de culoarea ochilor, a parului, a tenului si a imbracamintei!

| AndrogynBeauty a răspuns:

Posibil să fie pudre fixatoare. Sau chiar pudră normală, translucidă (mată sau lucioasă) sau cu o uşoară tentă de culoare.
Vezi că există şi pudră pentru ochi, specială pentru a deschide zona aceea, există şi fard pentru ochi de culoare albă, deci sunt mai multe variante. Tu la ce le foloseşti?

| AndrogynBeauty a răspuns:

Da, pudra încarcă întotdeauna, dar n-ai ce-i face. Doar să fi atentă să pui câtă trebuie, nu prea multă, eventual să mai stergi din ea dacă observi că tenul arată prea încărcat.

| ancatuchel explică:

Pentru mine pudra inseamna tot fard de pleoape atunci cand vreau sa am un machiaj nud (plus adaug cateva umbre mai inchise). Mi se pare ca pudra pentru obraji face machiajul prea incarcat.