| anonim_4396 a întrebat:

Din ce materiale pot face bijuterii si alte chestiute, in afara de fimo? fimo e scump. am auzit ca e 2-3 euro o patratica dinaia. nu vreau sa vand, vreau sa le fac pentru mine.

multumesc.

8 răspunsuri:
| adyth a răspuns:

Am vazut ca poti face si din lut si nu e scump, in jur de 10 ron... poate si ceva.

| adyth a răspuns:

* 2 pungute...amandoua cred ca au cam un kg? cred

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Inafara de fimo poti sa incerci si margele, bilute&co.
Ti-am cautat un site: http://www.mariashop.ro/
Daca mai cauti gasesti cateva idei si aici pe site.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Poti sa-ti faci bijuterii singura si din margele de sticla, acril sau lemn. De aici poti sa-ti procuri produsele necesare confectionarii de bijuterii: http://www.simoshop.ro/
Din 56 gr. de fimo (cat are un pachetel), poti sa-ti faci cateva lucrusoare.
Nu uita ca ai nevoie si de cateva ustensile (sunt indispensabile) si le gasesti tot pe acest site.
Succes si spor la margelit!

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Sa stii ca nu e chiar atat de scump. Oricum la inceput este o investitie mai mare pentru ca trebuie sa cumperi culori diferite ca sa poti sa iti faci modele - ma refer la FIMO. Daca vrei sa iti cumperi alt fel de materiale pentru a-ti crea bijuterii poti sa mergi la adresa de mai jos
http://www.margele.net/....../index.php

| eu_2937 a răspuns:

Fimo este 6 lei pachetul si te ajunge foarte mult timp.Eu folosesc si sunt foarte multumita

| Єℓy a răspuns:

Daca vrei o reteta simpla si foarte ieftinahappy Ai nevoie de - o ceaşcă de făină albă de grâu
- jumătate de ceaşcă de sare fină
- un sfert de ceaşcă apă
Dizolvi sarea in apa iar apoi adaogi treptat faina. Poti modela aluatul cum vrei apoi il pui la cuptor cateva minute avand grija ca aluatul sa nu se faca maro ci doar sa se intareasca. Le lasi sa se raceasca iar apoi le pictezi cum vreihappy Succes.

| Єℓy a răspuns:

Si ca sa nu uithappy Din - o ceaşcă de făină albă de grâu
- jumătate de ceaşcă de sare fină
- un sfert de ceaşcă apă
poti face aproximativ 15 pandantive de marimea unui dop de sticlahappy si grosimea de aprox 1 cm