| Menta a întrebat:

Dragi colegi( In spercial fetelor) am o micuta problema cu unghiile De fiecare data cand ma dau cu oja, sau lac, sau cu tratamente mi se exfoliaza unghiile Chiar nu mai stiu ce sa fac Este imposibil de exemplu in vacanta aceasta am vrut sa imi las unghiile sa creasca pentru ca im iera dor de ele sa le vad asa lungi laughing Si nu am putut Ori se rupeau ori se indoiau, sau in cel mai rau caz cand faceam patul mi se indoiau unghiile foarte tare Dau Fundisa pentru. cel mai bun remediu de intarire Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este un gel de îngrijire a unghiilor la farmacie sau ulei de ricin/măsline.
Nu mai folosi ojă care are acetonă sau formă aldehidă în componență, distruge unghia.
Îndepărtarea ojei/lacului de unghii se face cu un dizolvant fără acetonă (free).
Pa, pa.

6 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Incearca sa nu-ti mai dai un timp cu oja,seara inainte de culcare freaca-ti unghiile cu felii de lamaie,poti continua cu uleiul de ricin (poti face impachetari cu folie de plastic cam 30 de minute,apoi iti speli mainile cu un sapun hidratant si eventual poti aplica o crema de maini),alimentatia sa fie bogata in vitamine si proteine,aceasta cauza pe care o ai poate fi determinata de lipsa de calciu.Bafta!

| Cristina8145 a răspuns:

Buna! Si eu pateam asa inainte, dar am cumparat de la farmacie o sticluta de ulei de ricin[e putin 2 lei -3]... si te dai cu ulei pe ele dupa ce le stergi de oja iar dupa cateva zile se vor intari si nu se vor exfolia.Incearca! la mine a mers.Sau daca nu vrei sa incerci cu ulei de ricin poti folosi ulei de masline il incalzesti putin si procedezi la fel si poti folosi si un lac incolor sa fii mai sigura ca nu se rup. happyFundita? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oja este cel mai bun remediu!
Si sa nu le mai rupi probabil ca si in dintibatting eyelashes vezi ca se gaseste oja speciala pentru asa ceva. E o oja cu un gust aiurea in momentul cand bagi unghiile in gura sa le rozi simti acel gust ciudat de pe eabig grin si nu o vei mai face! Sunt multumita de unghiile mele mari si tari datorita acelei oje

| h3llG1rl1995 a răspuns:

Cel mai buna remediu este sa-ti tai pielita aia de langa unghii, asa ti se vor intari, (fiindca port mereu unghii lungi, si eu am facut asa, si chiar a dat rezultat)poti sa ncerci, si sa vezi in timp de o luna daca ti s-au intarit cat de cat, si povestea este sa nu-ti tai unghiile, ci sa ti le lasi putin mai lungi.

| Menta explică:

Mentionez...nu ma dau cu oja in exces...laughing

| madapisicuta22 a răspuns:

Pai cred ca oja nu e buna deoarece numai oja cu acetona in ea se exfoliaza unghia sau incearca sa nu te mai dai cu atata oja