| Iriiiii a întrebat:

Dupa ce m-am epilat subrat cu epilatorul, mi-au aparut niste bubite/cosuri rosii nu stiu exact ce sunt.Cum as putea sa scap de ele in cateva ore? trebuie sa plec la un festival si mi-am propus sa imi iau un maieu.
Va rooog ajutati-ma.
Multumesc.

11 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

N-ai ce face. Nu poti sa scapi de ele cand vrei tu.

| Kerli a răspuns:

Gandeste-te un pic
epilatorul smulge parul cu tot cu radacina asa ca e normal sa-ti ramana rana deschisa
si nu, nu trece dupa o ora-doua, trebuie sa te dai cu crema hidratanta/balsam dupa epilare/pudra pentru a inchide rana, altfel iti intra microbi si se infecteaza

| MadneSsCat a răspuns:

O sa iti treaca azi. du-te la baie si spalate bine cu sapun si apa calda, ca sa se deschda porii si sa ii cureti si sa nu faci vreo infectie. apoi clateste'te cu apa rece ca sa se inchida porii repede si sa nu ramana deschisi. apoi aplica o crema de corp, dar una ai fresh, nu uleioasa pentru ca se absoarbe greu si te vei simtii ciudat. dupa ce crema intra in piele, da'te cu niste pudra mentolata, nu foarte multa, las'o 5 minute si apoi spala'te cu apa rece. asa ar trebui sa treaca, la mine asa trec iritatiile de la subrat. daca nu ai pudra mentolata poti sa-ti cumperi de la farmacie nu costa mai mult de 5 lei. dupa asta nu aplica un spray cu pudra(care lasa urme albe) eu iti recomand un garnier invisicalm big grin sper ca te'am ajutat

| Escape a răspuns:

Stai linistita, doar te-ai iritat, iti va trece intr-o ora iritatia

| Pandicorn123 a răspuns:

Daca te-ai epilat acum, inseamna ca o sa iti treaca peste cateva ore dar daca te-ai epilat aseara si nu ti-au disparut inseamna ca e o problema daca te-ai epilat azi vor disparea in cateva ore pentru ca eu cand ma epilez pe picioare la fel imi apar si dupa imi trec

| viky98 a răspuns:

E doar o ititatie.Incearca un unguent de galbenele.Se gaseste la farmacie. Data viitoare cand te epilezi da-te cu acest unguent imediat astfel nu te vei mai irita.La mine mergewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie in doua zile imi trece roseata aia tampita si punctuletele dupa ce m-am epilat cu epilatoru pe picioare. Si bineinteles ca va aparea aceasta iritatie pentru ca firu e smuls din radacina. Gandeste'te ca pielea subratului este mult mai sensibila, deci reactii adverse mai pronuntzate.
Nu prea ai ce face, oricum nu se va observa totusi nu sta nimeni sa se uite acolo.

| Speedmafia a răspuns:

Poate ca ti-a aparut cosuri de la caldura sau iritatmi-e nu mi s-a intamplat

| Robert_6755 a răspuns:

Aia mi se pare ca e iritatie happy Trebuie vreo zi, doua sa treaca happy

| Iriiiii explică:

Pai eu m-am epilat ieri si nu au trecut x_X

| Aly_6411 a răspuns:

Este iritatie si in nici un caz nu o sati treca in cateva ore.Imi pare rau.