| Furnicuta000 a întrebat:

E adevarat ca argintul se zgarie mai usor decat aurul? Cei care purtati bijuterii, purtati aur sau argint? Sau alt material gen inox?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

După cum vezi, cf scalelor de duritate Mohs, Vickers, Brinell

Aur 2.45 188–216 188–245
Argint 2.5 250 245–250

tot arginul e mai "tare"

| Furnicuta000 explică (pentru sierra1):

Voiam sa spun aurul si argintul din bijuterii ca alea nu sunt pure, mai si alte metale prin ele.

| sierra1 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Atunci depinde de aliaje (așa e orice bijuterie) și am putea intreba/detalia pe sute de pagini

| Furnicuta000 explică (pentru sierra1):

Pai uite: argint 925 vs aur 585. Nu e prea mult de detaliat aici. Deci care ar fi mai rezistent la zgarieturi?

| sierra1 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Păi iar depinde: la argintul tău, cei 7, 5%, ce aliaje metalice sunt: cupru, nichel sau zinc?

deci?

| Furnicuta000 explică (pentru sierra1):

Aoleu laughing
E argintul obisnuit care se gaseste pe toate drumurile, in toate magazinele. Nu vreau o analiza matematica a probabilitatii exacte de a se zgaria, vreau doar sa stiu in general care se zgarie mai repede.

| sierra1 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Atunci recitește prima postare

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Am o tipologie de lănțișor de argint cred la gât, sau cam așa pare, așa că dacă vreți să mă jefuiți, dar nu-s sigură că-i de argint, poate că-i vopsit așa că mai bine stați acasă rolling on the floor