| KurtCobain1994 a întrebat:

E adevarat ca este gresit sa te speli zilnic pe cap? adica, se ingrasa parul mai repede?

7 răspunsuri:
| shainitainii a răspuns:

Da, foarte gresit mai ales daca o faci iarna. Vara e ok caci traspiri si restul insa iarna sau ma rog, in sezonul mai rece ar fi de preferat o data la doua - trei zile.

| Morenna10 a răspuns:

Nu e bine sa il speli zilnic, parul are nevoie de sebum pentru a fi sanatos

| kiri11 a răspuns:

Nu doar că se ingrasa foarte repede dar in acelasi timp ii slabesti si rezistenta. Acest lucru creaza caderea in masa a parului.

| Syndre a răspuns:

Nu e bine să-l speli zilnic deoarece părul are nevoie de uleiul ăla pe care-l secretă. Dacă chiar ai nevoie să-l speli zilnic există șampoane speciale pentru spălare frecventă sau poți folosi șampon pentru bebeluși, dar încearcă totuși să-l speli măcar odată la 2 zile.

| vass19 a răspuns:

Corpul produce o substanta care nu permite pielii sa o absoarba apa intr-o oarecare masura, (e ca si cum speli vasele si se increteste pielea de pe degetele pentru ca ai spalat substanta aia ) cu cat mai des te speli, cu atat corpul produce mai multa subtanta pentru a proteja pielea, de aia se face parul gras.

| medana29 a răspuns:

Da..mult mai repede. Pe langa asta o sa devi destul de sensibila in sensul ca nu vei mai suporta fum in preajma ta si vei deveni foarte preocupată de cum iti miroae parul. O spun din propria experienta. Recomandat este sa te speli o data pe saptamana in timpul rece si de doua-trei ori in timpul cald. Programul tu ti-l faci asa ca mult noroc

| Codrutz1111 a răspuns:

Da, este adevărat. Eu imi spălam parul o data la doua zile. In prima zi era bine, dar a doua zi era gras s seara trebuia sa ma spăl. Așa ca am răbdat 3-4 zile si nu m.am spălat, cu toate ca nu il mai suportam, dar pe urma, după ce m.am spălat, a doua zi nu a mai fost așa gras. Acum il spal o data la 3-4 zile, si e ok happy