| razadeluna a întrebat:

E bine ca gemenii identici sa fie imbracati la fel? pana la ce varste?

14 răspunsuri:
| Ioana1984 a răspuns:

Nu ca e bine dar tare mai e frumos, sa-i vezi pe amandoi imbracati la fel.Sa-ti spun sincer daca as avea gemeni identici i-as imbraca totdeauna la fel, asta pana cand vor vrea ei.Bafta.Daca sunt ai tai, sa-ti traiasca.

| Tabii. a răspuns:

:-s Parerea mea ca gemenii arata simpatici imbracati la fel pana la 4-5 ani.Adica mi se pare ridicol sa vezi niste gemeni de 30 de ani imbracati la fel(eu am vazutlaughing ).

| DenisaDenisuk a răspuns:

Da este dragut pana la vreo 8 ani

NOname
| NOname a răspuns:

Ar fi bine sa fie imbracati la fel, doar pana cand ei singuri isi vor dori sa se diferentieze prin imbracaminte. Cat sunt mici, mereu isi vor dori exact ceea ce are si celalalt. big grin Iar cand vor mai creste, isi vor dori sa fie cat mai diferiti, speciali, deosebiti.

| Loredana_4793 a răspuns:

Dupa parerea mea e frumos sa ii imbraci pana in 3-4 ani la fel. Dupa aceia lasa-i sa isi aleaga singuri cu ce vor sa se imbrace.Chear daca sunt gemeni sa stii ca au personalitati si gusturi deferite si e mai bine sa ii lasi singuri pentru a putea sa isi dezvolte aceste caracteristici de cand sunt mai mici, pentru ca atunci cand ajung la varsta adolescentei sa poata sa isi exprime ideile clar si sa se poata impotrivi tuturor tentatiilor adolescentine. Ei trebuie incurajati in tot ce isi propun.

pupkiss

| Psihiatra a răspuns:

Pai...cred ca e dragut sa fie imbracatzi la fel cam pana incep ei sa aiba preferintzele lor. daca unul doreshte sa poarte albastru, spre exemplu, si unul nu, nu ar trebui sa fie obligat sa poarte albastru doar de dragul de a semana cu fratele sau happy

Răspuns utilizator avertizat
| Claw a răspuns:

Da, de ce nu? Dar nu cred ca vor fi identici toata viata, pentru ca vor vrea frizuri diferite, haine diferite, chiar daca sunt identici la infatisare dar ca si gandire nu cred, ca si preferinte etc.happy
Sper ca te-am ajutat!

| G a răspuns:

Arata dragut imbracati la fel, dar mai greu cu deosebirea. laughing daca vrei sa-i imbraci la fel, coase-le numele pe bluze ca sa-i identifici si sa-i identifice si ceilalti. dar daca sunt mai marisori poate le vine chef de glume si fac schimb de bluze. laughing

| blablablalba a răspuns:

Nu conteaza ce cred altii despre asta...Stii,parerea ta e cea mai importantawinking

| Jane a răspuns:

Sincer, eu nu i-as imbraca la fel din cauza simplului fapt ca sunt oameni diferiti si nu e corect asa. Fiecare trebuie imbracat in functie de personalitatea lui. Oricum, cand vor creste categoric vor vrea sa se imbrace diferit si poate ca tu vei reusi sa ii inveti de mici sa nu se confunde unul cu altul si sa fie ei insisi. Sper ca te-am ajutat!

| stillhartu a răspuns:

In general psihologii nu recomanda acest lucru. Chiar daca sunt gemeni, sunt doua persoane diferite. Imbracatul la fel le stirbeste intr-un fel personalitatea copiilor ajungand la stadiul in care sa nu stie de fapt cine e, recunoscandu-se doar prin prisma fratelui. Doar pentru ca seamana, nu inseamna ca sunt la fel, ca au personalitati identice. Trecand peste aceste aspecte, daca parintii insista sa-i imbrace la fel, ar trebui sa faca acest lucru pana pe la 5 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am vazut niste triplete. Aveau peste 16 ani. Erau imbracate toate in treining ( culori diferite ) si toate ascultau muzica ( erau pe role ) :-))

Cred ca e bine sa ii lasi pe ei sa aleaga cand nu vor sa se mai imbrace la fel. Nu e o regula >big grin

| 009 a răspuns:

Da dar pana la o anumita varsta(pana la vreo 8 anisori cam asa dupa devin de tot rasul)