| MarieBGossipGirl a întrebat:

E normal sa ma machiez, desi am 13 ani? (Folosesc crema, fond de ten, pudra, blush, rimel, concealer, creion de ochi (tenuri foarte rar). Nustiu, tata spune ca-i OKAY, si apropo pun atitea pe fata doar pentru ca am cosuri (de-alea mici si multe). Parerea voastra?

Răspuns Câştigător
| lavynya1 a răspuns:

Poti folosi insa nu in exces cum folosesti tu.Sunt multe produse care nu le vad rostul.Blush la varsta ta pentru ce? Blush-ul il folosesc doar cand ies intr-un club, sau foarte rar.Este ceva inutil.Concealer de ce? De cat sa cumperi o gramada de prostii ce nu te ajuta cumpara 2 3 ce tin locul tuturor. Ia-ti un fond de ten mai bun(Vichy daca tot ai probleme cu acneele), foloseste o pudra minerala(acelea sunt mai bune, mai din extracte naturale)Crema foloseste una de galbenele ce te ajuta pentru acnee si rimel.Eu cred ca atata e suficient.SI eu ma machez de pe la vreo 12 ani si nu am ascultat de parinti. M-am dat zilnic cu creion de ochi si am 18 ani si nu mai vad bine la departare din cauza creionului de ochi si al rimelului. Daca tot vrei sa arati bine si acum si mai incolo ai grija de ten si de tine.In loc sa dai atatia bani pentru atatea produse ia-ti 2 3 dar bune.Crema de galbenele mi-am luat de la naturisti cu 4 lei(100% naturala, nici nu rezista mult timp)Fond de ten Vichy pentru ten cu probleme, e vreo 60 lei, pudra poti de ex de la Astor Mineral Match si un Rimel.Eu cred ca e suficient.Normal nu ar trebui aplicat nimic la varsta ta, insa daca chiar te simti complexata si nu arati bine, sunt unele ce nu isi iau rostul la ceea ce spui tu.Ai spus ca aplici ca ai cosuri insa blush-ul nu se aplica pentru cosuri, creionul de ochi nici atat.....Incearca prin machiaj sa mai pari totusi putin naturala, mi se pare ca iti incarci fata mult si te imbatranesti prin acest machiaj.Traieste-ti copilaria! Succes! Funda?

34 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat nu te deranjeaza ca la 25 de ani o sa arati de 35 de ani, ca la 40 o sa arati de 55 si ca, in general, nu vei mai putea renunta la machiaj fiindca fara el vei avea un ten urat si foarte foarte imbatranit, e ok. Insa ar trebui sa te gandesti ca vei vrea sa fii, de exemplu, o mireasa frumoasa si toata lumea se va intreba: de ce a luat-o pe baba asta, una mai de varsta lui nu gasea?

| MarieBGossipGirl explică (pentru Brigaela):

Nu sunt dependenta de machiaj, dar totusi vreau sa arat mai bine (apropo nu folosesc toate produsele enumerate, zi de zi folosesc doar rimel, fond de ten si putina pudra) thanks oricum.

| Brigaela a răspuns (pentru MarieBGossipGirl):

Oricum ar fi, din pacate, iti distrugi tenul. dar este alegerea ta: arati bine acum si te vei urati foarte mult dupa 23-24 de ani.
Si da, se vede destul de tare ca esti machiata si arati ciudat, de parca joci intr-o piesa de teatru absurd. Presupun, totusi, ca acolo te joci, nu iesi aratand in halul asta pe strada. Iar cat timp scrii "fetit-o" ar trebui sa-ti fie foarte foarte rusine.

| EmaEmax a răspuns:

Nu o mai criticati! Voi probabil nu stiti cum e sa ai cosuri asa ca nu aveti dreptul sa va luati de ea! Este adevarat ca foloseste cam multe produse, dar asta nu inseamna ca trebuie sa o speriati si sa-i spuneti ca va arata precum o baba sau alte tampenii! Apropo, daca foloseste crema hidratanta inainte sa se dea cu fond de ten si se demachiaza in fiecare seara este foarte okay!

| MarieBGossipGirl explică (pentru EmaEmax):

Multumesc...dar nu eu folosesc toate produsele enumerate, in fiecare zi folosesc crema, fond de ten, rimel, putina pudra daca e nervoie si atit....multumesc multwinking

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Probabil ca, atunci cand iesi din casa, arati ca un mausoleu proaspat tencuit din gros.
Cand zambesti, nu se crapa tencuiala?

| MarieBGossipGirl explică (pentru ardnaxur1961):

Wtf? nu le folosesc pe toate enumerate!

| Amelya02 a răspuns:

E normal dar nu cu atatea produse
Eu am 17 ani si habar nu am de ce ai spus acolo, as putea invata multe de la tine.
Iti imbacsesti tenul, nu-l lasi sa respire, si amplifici si cosurile acelea mici.
Daca o tii asa, la 20 de ani vei arata ca la 40

| MarieBGossipGirl explică (pentru Amelya02):

Am spus produsele care le am nu care le folosesc zi de zi. Zi de zi, de exemplu la school folosesc putin rimel, fond de ten si rare ori pudra (minerala) si cam atit.winking

| antoantonia a răspuns:

Si eu ma machiez, la ochi mai mult si putin cu fond de tenthinking esti nebuna sa te dai cu atatea. dar e treaba ta/ la 13 ani e naspaaaaa

| CristinaLăvMucAnonim a răspuns:

Bine, și eu mă machiez, dar doar cu rimel și creion dermatograf.Eu una nu mi-aș lăsa copilul să se machieze cu cremă, fond de ten[de la 13 ani :o ], pudră, blush, concealer[nu știu ce înseamnă], creion de ochi. Sunt prea multe! Tenul tău are nevoie să respire, încontinuu să își refacă țesutul pentru că celulele moarte cad spălându-te pe față când te demachiezi. Ai grijă, nu îți spun să nu te mai machiezi, doar să mai reduci din aceste produce, care sunt pe deasupra și cancerigene.Baftă!

| Geoops a răspuns:

Eu ma machiez de la 11 ani, si mi se pare ok. Insa trebuie sa nu uiti ca in fiecare seara sa te demachiezi. Eu folosesc : pudra/fond de ten, creon negru si un ruj. happy rareori blush. si mi se pare ok. adica, eu nu prea adcult de parerea celor din jur. pentru ca multe persoane te pot invidia.

| Geoops a răspuns (pentru Geoops):

Scuze pentru greselile gramaticale. Sunt obisnuita sa nu ma uit la tastatura in timp ce scriu. Asa ca uneori imi mai aluneca degetele stramb laughing

| Pitzipoanca a răspuns:

Eu mi's aia mai batrana, deci simt nevoia sa iau cuvantul. laughing
Era sa spun ca nu-i normal, si sa-ti tin si o teorie (din aia prafuita), da' am zis ca mai bine ma abtin.
Pe vremea mea era mare lucru daca la 16 ani foloseai creion de ochi.
Exista persoane care sustin ca pudra/fondul de ten usuca tenul. Pe de alta parte, exista persoane care sustin ca aceste produse protejeaza tenul.
Aspectul neplacut al situatiei e ca nu prea vei mai putea iesi nemachiata din casa. Pe de alta parte... ai putea sa-ti faci un hobby din machiat, si, mai tarziu, sa castigi bani din asta.

| Uza a răspuns:

Offf! Trebuie sa stii sa te machiezi! Daca nu sti...las-o balta! Iti spun din propria experienta, crede-ma! Decat sa dai banii pe toate nimicuriile alea pe care le folosesti mai bine iti cumperi produse pentru ingrijirea fetei, parului si corpului! Nu vad nimic rau in a te da cu rimel si ruj dar celelalte, bleah! Eu cel putin sa nu le mai vad in fata mea ca dau cu ele de pamant, parerea mea!

| Yamx a răspuns:

Cred ca taicatu e cam dus.

| MarieBGossipGirl explică (pentru Yamx):

Cred ca tu esti penibila! big grin

| Yamx a răspuns (pentru MarieBGossipGirl):

Mai penibila ca tine? Nu, nu cred. Te machiezi la 13 ani. Ai dreptate, nu esti penibila. Esti de-a dreptul patetica.

| MarieBGossipGirl explică (pentru Yamx):

WTF?
Fetit-o evaporeaza-te cit nu-i tirziu!
Tu nu ma cunosti, asa-ca mai bine taci si vezi-ti de treaba okay?

| naitreaba a răspuns:

E normal, dar mai putine, naibii. folosesti mai bine fond de ten, creion de ochi si poate ruj, atat. _. si te intrebi de ce ai cosuri.

| MarieBGossipGirl explică (pentru naitreaba):

Nu folosesc zi de zi toate produsele. De exemplu la school folosesc doar fond de ten, rimel si putina pudra. Cosurile le am deja de 2 ani (e penibil), m-am saturat nu ma ajuta nimic de aia am inceput sa ma machiez.

| ClaraB a răspuns:

Si la 13 ani folosesti scrierea cu î din i in interiorul cuvantului?!

| MarieBGossipGirl explică (pentru ClaraB):

Hahahahhaha....eu nu-s romanca, sunt moldoveanca...la limba romana stai fara griji ca am 10 tongue

| dianalalala a răspuns:

Atat timp cat te demachezi seara este super! Si eu am inceput sa ma machez de la 12 ani pentru a acoperii cosurile. ai grija sa nu astupui prea tare porii nu te da corector daca nu ai cercane. In rest poti face ce vrei iar daca ai cosuri nu te mai da cu creme mai rau iti fac daca nu sunt purificatoare contra cosurilorwinking

| MarieBGossipGirl explică (pentru dianalalala):

Am enumarat produsele care le am si le folosesc, dar nu in fiecare zi. Zi de zi folosesc rimel fond de ten si putina pudra. Mereu seara ma demachiez si imi curat fata si porii, apoi ma dau cu crema ca sa-mi hidratez fata (crema de romanite 100% naturala).

| dianalalala a răspuns:

Nu merge linkul

| byanca01 a răspuns:

Normal fata cunosc fete care se machiau inca de la 10 ani

| NyanMei a răspuns:

Este ceva normal, numai ca nu e bine sa pui atatea pe fata, mai ales daca pui si foarte mult fond de ten pentru a acoperii petele/cosurile de pe fata, o sa iasa foarte neplacut fiindca stiu asta de la prietena mea care o pus o tona de fond de ten si timp de vreo 3 saptamani arata ca naiba din cauza fondului de tenlaughing)

| TuRqOiSe a răspuns:

Eu am 14 ani si am si eu multe cosuri.Am incercat sa le tratez, am fost la dermatolog, dar tot nu mi-au disparut.Asa ca le acopar cu fond de ten si putina pudra.Si ma dau cu rimel si creion.

| Ralucuta2000 a răspuns:

Eu am 11 ani si tot folosesc fon de ten, creion pentru ochi, pudra, rimel, dar nu fac exces. Am si eu multe cosuri si marunte, insa le tratez; i le maschez cu corector. Arat ok.Totusi poti vedea cind sint machiata si cind nu. Mie mi se pare ok. Dar nu exagera. din cite mi-ai descris tu, orice baiat ce te-ar vedea nemachiata ar spune ca esti urita. Incearca sa renunti mai intii la blush, apoi la crema. Asa putin cite putin, si vei arata foarte bine si fara machiaj ar cind va fi nevoie vei accentua cele mai frumoase parti ale fetei cu un ruj delicat, cu o linie cu creionul sau cu putin rimel.

| Dyanutz a răspuns:

Eu am 11ani si am incercat si eu asa ceva... dupa parerea mea atata timp cat inveti bine si esti la locul tau e okay

| MarieBGossipGirl explică (pentru Dyanutz):

Sunt o fata educata, invat normal, nu umblu cu prostiile prin cap.

| turquoisedream a răspuns:

Pai la varsta ta nu prea e indicat sa te machiezi. Iti poti da cu un unguent pentru cosuri dar prescris de doctor ca sa scapi de ele. Asta e parerea mea sa nu te superi daca te-am jignit cumva.