| lexy22 a întrebat:

Este cineva care chiar a reusit sa scape de porii largiti(sa-i micsoreze)? Si daca da, cum?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu te puna al' de jos sa pui apa fierbinte, rece sau gheata pe ten. :)) Toate extremele astea sunt daunatoare pentru ten. Apropo, porii nu se deschid/inchid pentru ca n-au muschi, deci nu este necesar sa-i chinuim cu temperaturi extreme pentru ca nu o sa se intample nimic bun cu ei.

La mine a functionat foarte bine exfolierea cu BHA 2% si produse cu niacinamida 10%, dar eu oricum aveam porii mici, in cazuri mai grave este necesara folosirea si unui produs cu retinol 1%.

Daca tenul prezinta exces de sebum mastile cu argila, gelul de curatare bland si hidratarea cu produse lejere sunt sfinte. Trebuie sa se evite produsele emoliente, produsele care irita sau usuca tenul, machiajele care blocheaza porii, alimentele grase ( mai ales excesele cu grasimi nesanatoase )

Retinolul este un ingredient de tip cell communicating care le comunica celulelor pielii sa functioneze, sa arate si sa se comporte cat mai normal cum ar face-o o celula sanatoasa, dar are si proprietatea de a opri anumite substante care le poate spune celulelor sa se comporte anormal. Acest ingredient promoveaza formarea fibrelor de colagen si elastina. In plus, retinolul are si proprietati antioxidante deci te poate ajuta sa imbunatatesti aspectul pielii.

Niacinamide este o forma de vitamina B3 si are rol cell communicating la fel ca retinolul, dar este un ingredient mult mai bine tolerat de piele. Nu este fotosensibilizant precum retinolul, deci se poate aplica dimineata. Ajuta la reglarea secretiei de sebum, micsoreaza porii dilatati atenueaza acneea si petele, imbunatateste elasticitatea si textura pielii, previne pierderea apei din piele, reduce roseata si hiperpigmentarea, intareste bariera de protective a pielii si ofera luminozitate. Eu am folosit o crema cu niacinamide de la Gerovital si porii au fost vizibil micsorati din prima saptamana, dar cum concentratia nu a fost destul de mare am trecut la 10%. Niacinamidele potenteaza efectele benefice date de Retinol, iar acestea sunt vizibile intr-un timp mult mai scurt.

BHA-ul, Niacinamidele si Retinolul sunt ingredient active si necesita introducerea treptata in rutina tenului tau. Protectia solara cu SPF 50 si o crema hidratanta este obligatorie.

https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary
https://theordinary.com/

https://www.paulaschoice.ro/......ent-2-bha/

| Doja a răspuns:

Metoda folosita la barbierit pentru dialatare este apa f fierbinte, sau un prosop inmuiat in apa fierbinte pus pe fata. Pentru a contracta porii se foloseste apa rece sau cu gheata. Incearca si vezi ce iese