| anonim_4396 a întrebat:

Este foarte important sa ma machiez?

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Citeste asta si iti vei da seama:

Avantajele machiajului zilnic:
1. Ai o alta prestanta, afisand un look diferit. Oricat de frumoase am fi naturale, trebuie sa recunoastem ca machiajul ne intregeste parca tinuta sau celelalte accesorii pe care le folosim pentru a ne construi imaginea. O femeie machiata arata intotdeauna altfel (a se citi mai bine) decat una nemachiata. Asta, bineinteles, daca apelam la un look adecvat momentului zilei si caracteristicilor tenului nostru.
2. Machiajul iti poate schimba starea de spirit. De cate ori nu te-ai trezit posomorata dimineata, ca mai apoi sa incepi incet incet sa redevii femeia puternica si plina de viata? Un rol important il are, cu siguranta, si machiajul care ti-a redat increderea in sine si vointa de a incepe o noua zi.

3. Un machiaj adecvat iti scoate in evidenta trasaturile frumoase. Orice om are calitati fizice, iar acestea pot fi accentuate tocmai prin utilizarea unor cosmetice potrivite culorii ochilor sau tenului tau. Pe de alta parte, astfel poti estompa si micile imperfectiuni ale pielii.

4. Machiajul te protejeaza de poluare sau de razele solare. Chiar daca specialistii sustin ca tenul trebuie sa respire, nu trebuie sa uitam ca poluarea a atins cote alarmante, iar razele solare sunt mult mai puternice si daunatoare decat in trecut.

Dezavantajele machiajului zilnic:
1. Exista riscul aparitiei unor iritatii, mai ales in cazul in care ai un ten sensibil. Pielea trebuie lasata sa respire, tocmai din acest motiv machiajul nefiind recomandat zilnic. Substantele folosite pentru fabricarea cosmeticelor pot inchide porii, favorizand aparitia infectiilor sau a iritatiilor.

2. Chiar si cosmeticele bio au dezavantaje. Daca te gandesti ca esti la adapost de aparitia unor iritatii folosind cosmetice bio, afla ca si folosirea acestora implica unele riscuri. Ingredientele cosmeticelor bio nu afecteaza intr-adevar tenul, insa, necontinand conservanti, se pot deteriora mult mai usor.

3. Machiajul zilnic poate agrava tenul cu acnee, cuperoza, iritatii sau alte probleme. Daca te-ai confruntat deja cu asemenea situatii, stii ca medicul dermatolog recomanda sa se renunte o perioada la machiaj, tocmai pentru a lasa tenul sa se vindece complet. In cazul in care te incadrezi si tu in aceasta categorie, tine cont de recomandarea medicului specialist.

4. Ajungi sa minimalizezi importanta machiajului. Femeile care prefera naturaletea sustin ca, daca s-ar machia in fiecare zi, ar pierde din adevarata semnificatie a machiatului. Sunt momente obisnuite in care este mai bine sa ramanem naturale si exista momente cu adevarat speciale care necesita o pregatire deosebita. Pe de alta parte, acele cateva minute bune pe care le irosim in fata oglinzii constituie tot un dezavantaj.

Surse: http://www.121.ro/......c-p2.html; http://www.121.ro/......ilnic.html

8 răspunsuri:
| Alex4LighT a răspuns:

Nu, fetele sunt frumoasa asa cum sunt, nu aveti nevoie de machiajhappy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, dupa parerea mea.Machiajul strica daca esti tanara.Naturaletea e buna.happy

| BonneLess a răspuns:

Cred ca da. Adica daca esti frumoasa naturala si te machezi o sa fii si mai frumoasa. De ex : daca ai niste ochi frumosi si dai putin tus sau creion o sa ii scoata in evidenta.

| dyana18 a răspuns:

Chiar deloc.vei fi mai apreciata, zic eu, daca esti naturala.si mai frumoasawinking

| amuleta a răspuns:

Cred ca naturaletea este importanta, si eu ma machiam destul de des dar am decis sa renunt la machiaj ma simt mai bine asa.In plus cine te place cu adevarat te place si machiata si nemachiata, asa ca mai bine folosesti o crema hidratanata sau ceva si e de ajuns daca ai tenul curat e perfect nu ai nevoie de altceva care la un momentdat o sa iti dauneze.

| Zenithf a răspuns:

E o prostie, parerea mea.
Totusi, ocazional, nu zic nu, adica daca mergi la o nunta sau alta ceremonie importanta, atunci un machiaj cu bun gust nu strica.

| CrisAvon a răspuns:

Nu vad nimic rau in a te machia. Eu ma machiez in fiecare zi cand plec la facultate si asta nu din cauza ca nu-mi place cum arat - pur si simplu imi place sa ma machiez, imi place sa experimentez cu diferite culori si umbre, imi place sa-mi scot in evidenta trasaturile. Pana la urma daca te machiezi nu inseamna ca nu iti place cum arati sau ca vrei sa te schimbi; inseamna pur si simplu ca vrei sa arati bine, ca vrei sa scoti in evidenta anumite trasaturi.
Bineinteles ca machiajul trebuie sa fie adecvat ocaziei - nu poti sa mergi la facultate sau la servici cu un smokey eyes de exemplu. Ziua oricum machiajul trebuie sa fie cat mai simplu - un fond de ten, putina pudra, un fard deschis, rimel si un gloss sau ruj si gata, machiajul e gata.

| Wowhow a răspuns:

Nu e foarte important. Fetele nu se machiaza pentru ca ar fi important, ci pentru a fi admirate de ceilalti/pentru a-si creste increderea in sine, chiar daca in mod inconstient. E frumos sa te machiezi, sa devii aproape o alta persoana si sa te simti bine. Bafta! happy