| BuBuBuBuBYYY a întrebat:

Eu am parul cret..si asta ma deranjaza enorm de mult..in fiecare zi il indrept cu placa..si pe zi ce trece mi s-a ars de tot. vreau sa il am in permanenta drept..adica..ce traamente speciale se folosesc? si sunt costisitoare?

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Exista indreptare permanenta, intreaba la saloanele din zona ta. Daca nu vrei aia, foloseste inainte de fiecare indreptare protectie termica, foloseste balsam dupa fiecare splare, apoi cand il usuci balsam leave in (gliss, matrix sau mythic oil) si odata pe saptamana o masca, cica alea de la l`oreal sunt bune sau poti sa iti prepari tu acasa din oua, ulei de masline, miere (etc search pe google)
Totusi nu inteleg ce nu iti place cret, multee fetele apeleaza la ondulator, biguiri si moate pentru a=l avea asa, sieu mi l-as increti uneori daca mi-ar tine, dar nu sta, e foarte moale.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai cauza e ca tu ai firul de par gros si cu elasticitate si de asta nu sta drept mult timp si revine la forma initiala.Asa il aveam si eu si ma enerva ca trebuia sa il indrept in fiecare zi, apoi l-am decolorat(l-am facut blond) si subtiindu-l de la vopsea, sta perfect drept pana la urmatoarea spalare(chiar si 1 saptamana).Eu nu iti recomand sa il vopsesti pentru ca e mai frumos un par sanatos si cret...insa eu nu regret, oricum era ars de la placa si nu mai conta ca l-am mai ars putin si in plus am vazut cum e sa ai parul drept si sa stea asa cum vreau eu laughing
Ti-am spus experienta mea pentru ca practic nu ai alta solutie, daca vrei ca parul tau sa stea drept mult timp trebuie sa ii "subtiezi", suna ciudat dar asa e happy

| LoriLoL a răspuns (pentru Bondarel99):

Doamne feri sa recomanzi decolorarealaughing am impresia ca glumestihee hee iti strici parul pe toata lungimea si e posibil sa ramana cu un par uscat sau chiar fara el.

| Bondarel99 a răspuns (pentru LoriLoL):

Stiu laughing nu ti-am recomandat dar nu exista tratamente pentru ceea ce vrei tu si culmea care sa nu-ti distruga parul, e imposibil.Cred ca ai auzit si tu ca exista o solutie care iti indreapta parul permanent si se face doar la salon si efectul asta tine cam 6 luni, dar distruge parul(era un caz cu o fata care a ramas si cheala dupa o chestie din asta).Si nu l-am decolorat cu pudra si substante din astea "extreme", am luat o vopsea care deschide 3-4 tonuri si chiar si asa s-a subtiat si acum sta cum vreau eu. Daca o sa ajung la stadiul cand va fi foarte distrus ma fac la loc satena si raman cu parul meu cret si imposibil laughing Acum ii aplic si multe tratamente care il mai repara cat de cat, dar arata normal laughing Tu faci ce vrei, dar intreaba si un om de specialitate desi nu cred ca te va ajuta prea mult.

| LoriLoL a răspuns (pentru Bondarel99):

In primul rand tin sa amintesc ca nu eu am pus intrebarea, mi-ai adresat mie solutiatongue.in al 2lea rand vreau sa-ti spun ca eu personal mi-am bagat in salon acest tratament care e de putin timp aparut si numai in cateva saloane din Romania ..nu are cum sa iti cada parul cand costa cateva milioane si hidrateaza foarte tare parul (nu neaparat pretul conteza vreau sa spun ca este ceva serios).a experimentat deja sora mea si se vede dovada clara!

| LoriLoL a răspuns:

Recent a aparut tratamentul cu keratina braziliana care iti indreapta parul pentru 6 luni.dar pretul e ceva mai mare..par scurt in jur de 3 mil lung 6..depinde de lungime..asta doar in saloane gasesti.altceva nu prea stiu