| LisaJulie a întrebat:

Exista sau nu epilare definitiva? Unii spun ca epilarea cu laser e definitiva, alții spun ca cea cu electroliza! Ce modalitate de epilare durează mai mult?

9 răspunsuri:
| Miruna333 a răspuns:

Cu electroliza, doar ca ai nevoie de foarte mult sedinte si este dureros, ia fiecare fir de par in parte.,
Recomand laser

| Aleyna2627278 a răspuns (pentru Miruna333):

Da, dar pentru față, piept, spate, abdomen nu este bine să faci laser, acelea sunt zone hormonale și crește mai repede părul.

| Miruna333 a răspuns (pentru Aleyna2627278):

Sunt alte zone hormonale unde tot mai creste par dar faci mai multe sedinte, nu conteaza. Eu mi-am facut tot tot corpul si n-am nicio problema

| Dragobeta a răspuns:

Nici o epilare nu e definitiva. Parul creste din nou.

| Aleyna2627278 a răspuns (pentru Dragobeta):

Epilarea cu electroliza este definitivă…

| Aleyna2627278 a răspuns:

Epilarea cu laser nu este definitivă cu toate ca reclama susține că da. Pentru epilarea cu laser trebuie să faci cam 8 ședințe, iar apoi anual trebuie să faci ședințe de întreținere, căci dacă nu, părul va reveni. Epilarea cu electroliză este singura metodă de epilare definitivă 100%, iar părul nu mai revine niciodată, dar din păcate electroliza este mult mai dureroasă, mai costisitoare și este un proces de foarte lungă durată care nu prea se practică în România. Depinde ce zone vrei să îți tratezi, pentru brațe și picioare este mult mai bine să folosești laserul pentru ca sunt niște zone mai mari, dar pentru zone mici, cum ar fi fața este bine să recurgi la electroliză. Dar am câteva întrebări pentru tine. Ești femeie? Suferi de hirsutism? Hirsutismului este creșterea excesivă a părului la femei în zone în care doar bărbații au păr, de exemplu față, spate, piept, abdomen. Hirsutismului are cauze hormonale sau genetice, chiar și etnice, dar de cele mai multe ori ovarele polichistice este cauza principală. Dacă suferi de hirsutism și ai păr nedorit pe față sau alte zone ale corpului, să nu recurgi la laser, pentru ca dacă sunt cauze hormonale la mijloc, părul va crește mai repede și mai gros, deci eu îți recomand electroliza. Sper ca ți-am fost de ajutor.

| LisaJulie explică (pentru Aleyna2627278):

Eu nu! Mătușa mea suferă de hipertricoza și sindromul ovarelor polichistice

| Aleyna2627278 a răspuns (pentru LisaJulie):

Am înțeles, deci pentru ea te interesezi? În cazul ăsta, recomand electroliza 100% pentru zonele hormonale, iar pentru brațe și picioare, laser.

| LisaJulie explică (pentru Aleyna2627278):

Nu! Are par foarte mult PE TOT corpul în special pe picioare și la subraț! Și în zona intima