| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo alta modalitate (sigura, deci nu bani aruncati pe fereastra) in afara de foarfeca pentru a-mi repara varfurile usor despicate?

4 răspunsuri:
| dedfgv a răspuns:

Incerca uleiul de masline iti si hidrateaza parul(il face foarte fin)si te ajuta si la varfurile despicate

il aplici seara pe varfuri(si pe par poti dar nici o data laradacina deoarece o sa ti se ingrase parul foarte tare)si iti acoperi capul cu un prosop si il lasi pana dimineata...atunti te speli pe cap(bine de tot daca nu va ramane gras)

daca ai parul uscat/normal poti aplica pe toata lungimea firului de par dar daca il ai gras aplici numai pe varfuri

| cornculapte a răspuns:

Ia-ți un balsam leave-in. Nu știu să-ți spun care e diferența dintre mărci, dacă e vreuna, dar eu folosesc de la Syoss, de un an și ceva deja, și e foarte bun. Mie mi-a dat mama-natură un păr relativ ondulat și mai încăpățânat decât mine, că dacă îl piepten când e uscat, stă vâlvoi de mi-e jenă să ies afară. Ei bine, mă dau cu miracolul ăsta de Syoss de fiecare dată după baie, după ce mi se usucă părul și l-am pieptănat, și voila! Vâlvoiala dispare, păr ondulat (nu relativ, ci calumea), bucle definite și păr hidratat. Vârfuri despicate n-am depistat până acum, deci presupun că funcționează și în direcția aia. Acum mi-am luat de la Gliss, că doar ăsta l-am găsit în momente disperate și sunt curioasă ce poate face.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu,de varfurile odata despicate nu scapi decat daca le tunzi.Cu diferite tratamente poti imbunatati aspectul parului(fie el si despicat)si sa previi despicarea lui, nu sa rezolvi complet problema.Pentru a preveni despicarea firului de par si pentru a-i imbunatati aspectul, aplica pe toata lungimea parului ulei de masline(de preferat)sau de ricin si lasa-l sa actioneze minimum 1 ora,dupa care spala-te pe cap cu sampon, de doua ori(pentru a indeparta uleiul ramas)si clateste bine.Fa lucrul acesta o data sau de doua ori pe saptamana pana la obtinerea rezultatelor dorite, dupa care fa tratamentul de doua ori pe luna.Numai bine.

| ScumpikaTha a răspuns:

Samponul Pantene. L-am incercat de vreo cateva ori si a mers la varfuri de-astea complicate. Funda te rog?