| razadeluna a întrebat:

Fetele : cum ati aratat in prima zi de scoala, clasa I?

Răspuns Câştigător
| Georgii a răspuns:

Din punct de vedere caledaristic, vara s-a terminat, iar toamna şi apoi sezonul rece sunt deja sinonime cu şcoala.

Îmi aduc aminte cu multă nostalgie de una dintre cele mai frumoase toamne din viaţa mea de până acum: cea care mi-a oferit bucuria de a păşi pentru prima dată în universul plin de farmec si mister al şcolii. Parcă păşeam pe un tărâm de basm, şcoala era castelul din poveste, iar zâna bună era învăţătoarea. Cu paşi mici şi cu ghiozdanul în spate, ţinând-o strâns de mâna pe mama, ne îndreptam spre şcoală. Eram mândră de mine şi stăpânită de mari emoţii.

Astăzi s-a dovedit a fi însă foarte diferit. Paşii mei mici s-au transformat în paşii mari ai unei adolescente, proaspat absolventă a şcolii generale.

Ghiozdanul a fost înlocuit de mapă, iar mama prezentă pâna acum, astăzi a lipsit. Emoţia s-a dovedit a fi însă şi mai puternică. Inima îmi bătea în piept cu o putere nebună când am auzit numele sălii unde voi învăţa patru ani de acum încolo. 15, un număr sugestiv aş spune, acelaşi cu vârsta mea încă fragedă. Am păşit pragul clasei plină de curiozitate. Mi-am cunoscut noii colegi si i-am revăzut pe cei vechi.

Sunt nişte sentimente ce nu pot fi descrise în cuvinte. Este o emoţie foarte diferită. O emoţie matură, care arată cât de mult m-am schimbat. Contactul cu doamna dirigintă a fost deosebit de plăcut. Ne-a întâmpinat cu o căldură minunată. Prima zi de şcoală a fost una "memorială", mai ales pentru că mă bucur alături de colegele mele de statutul "boboacă de Eminescu".
fUNDAA?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu doua codite, o fustita rosie, camasa alba si o vestuta rosie big grin
tu?

| SimonaMrr a răspuns:

Hm. amintiri neplacute.
aratam ingrozitor. aveam breton drept x_x, ca deh, eram prea mica sa-mi dau cu parerea cum ar trebui sa fiu tunsahee hee
iar uniforma era ingrozitoare.laughing
la momentul ala nu realizam cum aratam. eram mica. insa acum, imi dau seamarolling on the floor

| Casandra a răspuns:

Nu mai stiu... dar imi amintesc ca eram fericita

| Denisa_3969 a răspuns:

Pai, aveam doua codite, bretonul lasat pe o parte. o fustita neagra si o bluza roza. dar aratam absolut GROAZNIC!

| Georgii a răspuns:

Ms de funda! love struck

| shtephie a răspuns:

Imi amintesc ca era racoare si eram imbracata in uniforma apretata :X cu un buchet de crini in mana pentru invatatoarehappy
Aveam emotii, era ceva nou pentru mine, dar mama le avea mai mari decat minelaughing Parul era prins in 2 coditze happy
Am filmat prima zi de scoala si serbarile din cls intai si ma amuz de cate ori ma vizionezlaughing
Tare draguta :X

| ioana_6413 a răspuns:

Eu nu-mi amintesc mare lucru... Aveam codiţe, eram tunsă bob şi aveam breton drept, până la sprâncene. Îmi amintesc că am făcut cunoştiinţă cu cea mai buna prietenă de acum, singura fată cu care am vorbit, şi că m-am îndrăgostit pentru prima dată. laughing Bine, a fost o prostie de copil, in 2 zile am uitat de băiatul ăla. rolling on the floor

| G a răspuns:

Tin minte ca aveam uniforma (rochita aia in carouri si sort albastru) si eram tunsa ca un baiat. laughing si ma bucuram ca eram in clasa cu unii din fostii colegi de gradinita.

| Anduciu a răspuns:

Camasa alba cu o funda maaaaare la gat, uniforma cu alb si negru[fusta si vesta], dres alb, pantofi negri.
Parul il avea prins in 2 codite intr-o parte a capuluilaughing), cu carare pe o parte.