| IoanaIonuca a întrebat:

Fetelor, ce ar trebui sa am pentru un machiaj corect si frumos? Si care ar fi pasii ce trebuie sa-i urmez pentru a fi bine realizat? (Daca puteti sa-mi spuneti niste produse bune, fond de ten si corector-am ten uscat daca ajuta la ceva)

2 răspunsuri:
| Blackrose4 a răspuns:

Un machiaj complet şi corect pentru față începe cu o bază de machiaj, apoi fond de ten, corector, pudră, contur, blush şi iluminator. Un iluminator super bun este cel de la The Balm Mary Lou-Manizer (îl găseşti şi online pe Marrionaud).
Pentru ochi ai nevoie de un primer care să prelungească rezistența fardurilor. Îți recomand primer-ul de la Urban Decay sau primer-ul de la Too Faced (le găseşti în magazinul Sephora şi online pe Sephora.ro). Când finalizezi machiajul ochilor şi machiajul feței, aplici ruj/gloss şi eventual dai cu un spray de fixare a machiajului (ți-l recomand pe cel de la Nyx, îl găseşti pe Make Up Shop).
Câteva firme bune de machiaj ar fi MAC, Anastasia Beverlly Hills, Urban Decay, Benefit, Too Faced, Make Up Forever, The Balm, YSL etc. ...sunt foarte multe. Şi cateva mai ieftine dar bune: Melkior (au nişte farduri de ochi excelente, foarte calitative, îți recomand să le încerci), Nyx, Bourjois etc.
Un fond de ten bun dedicat tenului uscat este cel de la Bourjois Healthy Mix. Şi ca o variantă mai scumpă, ți-l recomand pe cel de la Make Up For Ever Liquid Lift Foundation. Chiar merită încercate.
Un corector bun este cel de la Urban Decay Naked sau Rimmel Wake Me up Concealer.

P.S: Sprâncenele, de asemenea, sunt foarte importante. Îți recomand gelul de sprâncene de la Anastasia sau pe cel de la Nyx (variantă mai ieftină).

| Daliaedena a răspuns:

Buna draga, in primul rand sa fie calitative...iti recomand produse Marc Jacobs, Dior, Giorgio Armani sau Clinique...pot spune ca le-am folosit si sunt minunate toate, in momentul de fata le folosesc pe cele de la Clinique...adica, dupa ce imi curat tenul aplic o masca hidratanta iar apoi cu un buretel fondul de ten...e bine ca daca vrei sa ai fata impecabila intreaga zi sa perfectionezi cu putina pudra...corector nu folosesc dar cu un fond de ten bun nu e cazul, iti mai recomand si rujurile mac...imi plac la nebunie! Sper ca ti-am fost de folos, kiss