| RaLuCa23 a întrebat:

Fetelor voi ati facut foliculita in urma epilarii pe picioare? cum ati scapat de ea? v-au ramas cicatrici? eu m-am luptat cu foliculita timp de un an jumate si acum am cicatrici, am folosit diverse unguente pentru cicatrici dar... dar nimic! Si acus vine caldura, fustite, pantalonasi scurti si eu is terminata crying! Anul trecut mi-a fost suficient ca am purtat numai pantaloni lungi dar anul asta chiar nu mai vreau! Ma gandesc ca daca ma bronzez mai tare nu or sa mai fie asa stridente cicatricele!

1 răspuns:
| NaturalClean a răspuns:

Este posibil ca foliculita ta sa fie determinata de prezenta unui agent patogen (necesita in acest caz tratament dermatologic). Totusi pielea, indiferent in ce parte a corpului se afla, poate beneficia de un tratament cosmetic complet exact ca si pielea fetei. Deci exact cum tratezi un ten acenic spre exemplu poate fi tratata si zona cu probleme. Exista anumite centre de infrumusetare care ofera servicii in acest sens (tratament cosmetic corporal cu produse speciale pentru pielea de pe corp cu probleme - gommage, masaj, masca, crema). Despre petele pe care le ai iti pot recomanda produsele de albire care se folosesc in cosmetica in cazul pistruilor. Efectele lor sunt valabile pentru orice fel de pigmentare nu numai pentru cea de natura efelidica (pistruii).
In alta ordine de idei, dupa ce te epilezi foliculul pilos ramne liber, deci microbii pot intra cu usurinta. Ca sa perintampini infectarea lor, dupa epilat foloseste geluri sau creme lejere cu efect antiseptic si astringent, care nu numai ca omoara microbii dar inchid si porul ramas liber dupa smulgerea firului de par.
...cu bronzatul nu faci decat sa strici pielea si mai rau...