| Mary Marry a întrebat:

Fetelor, voi de la ce varsta ati inceput sa va machiati?
Adica vreau sa zic nu gloss sau putin fard de obraz la o ochazie mai speciala ci machiaz:creion, ruj, fard de pleople, fond de ten, etc.
Vreau sa stiu mai multe pareri xoxo happy

Răspuns Câştigător
| BuBuLyNa a răspuns:

Am 13 si nu ma grabesc sa ma machez decat la o ocazie speciala o nunta sau un botez ma dau cu rimel, ruj si far roz sau depinde de rochita dar niciodata culori inchise albastru inchis sau negru... dar asa toata ziua nu ma dau pentru ca inca nu ma simt uratalaughing ma dau cu rimel si gloss daca plec in oras cu fetele atat dar nu sa plec pana la magazin nu folosii de acum chiar nu ne trebuie baietii ar trebui sa foloseasca ei sunt mai uratilaughing glumeamwinking

26 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

Pai sa nu crezi ca daca te machezi esti mai frumoasa, ci doar iti ascunzi acele mici defecte, sau le infrumusetezi pe ele (gene, buze, ten, ochi), nu pe tine.
Eu una nu ma machiez asa cum ai zis tu (crein, ruj etc.), ci doar ma dau cu putin gloss (nu imi place rujul), si putin fard pentru ochi (sclipici de obicei).
Bafta!

| 009 a răspuns:

De pe la 12 anihappy

| lays a răspuns:

13-14big grin

| Mary Marry explică:

Eu nu am nevoie de rimel.
Pe bune deci daca vedeti ce gene am ati zice clar ca m-am dat cu rimel.Lumea care abia ma cunostea zicea ca m-am dat cu rimel si asta era pe cand aveam 4 ani! Deci nu am probleme cu genele chiar cand ma dau cu rimel zici ca am gene false toate prietenele mele zic asta.
Deci in gene sunt dotata.
De fond de ten ziceam deuarece am pistrui si cosuri si poate le mai acoperea.
Iar pe buze folosesc gloss. Dar vroiam sa stiu daca va dati si pe pleope cu fard, creion, etc.

| Mary Marry explică:

Eu fac acum, pe 18 septembrie 13.

| saymoon a răspuns:

Eu am aproape 16 ani si nu ma machiez deloc, nici macar la ocazii speciale. daca multe fete nu se simt ok fara machiaj eu nu ma simt bine cu machiaj.Eu iti spun doar ca daca ai fata frumoasa las o naturala si e mult mai frumoasa decat daca ar fi colorata ca o plansa de desen, dar pana la urma e alegera ta. bafta multa si sa faci alegera corecta

| aangelia a răspuns:

Pai. am inceput sa ma machez in clasa a 6a pe la jumate daca nu ma insel. sa ma dau cu rimel, fard de pleoape, perle de bronzat pe obraji si corector pentru unele zone de pe fata. acum am 14 ani jumatate si ma machez dar nu o sa am ochii nu stiu cum pielea nu stiu cum, pentru ca ma demachez peste noapte ca sa faca bine porilor... asa o sa ma machez mereu, pentru a arata bine. nu este nicio chestie rea in asta.
tu cati ani ai?

| adelina_5429 a răspuns:

Pai la pa vreo 14 ani jumate am incepu sa ma dau cu fond de ten, putin glos iar de la 15 sa ma machiez(complet)"

| NoAntidote a răspuns:

Am 13 ani.ma machez doar cand ies la o plimbare, sau cateodata si pe acasa.[rimel si putin creion] nu pot spune ca e "machiaj".dar.nici prea incarcata! si folosesc creion cateodata.
folosesc si farduri. ma machez dar nu foarte strident! folosesc roz deschis, inchis, rimel, putin gloss si cam atat! fond de ten neverr! nu suport astea cu tone de rimel, creion, fonduri, farduri! si fondul de ten. mai tarziu va afecta tenul! ii va da aspect de babalaughing. asa ca. te sfatuiesc sa nu folosesti asa ceva.doar putin roz, mov.asa pentru fete laughinghee hee! nu albastruu inchis, negru etc. si nici stridentt!straight face

:*:*

| Etelca a răspuns:

Eu inca nu am inceput super mult, am 13 ani jumatate si folosesc bb cream sau cc cream, corector si putin gloss incolor, cateodata si creion de ochi negru happy

| IrxnIroxyI a răspuns:

Eu pe la 12 big grin. M-am luat cu colegele si nu ma machiez decat cu creion, rimel, fard, fond de ten si luciu de buze. Ruj nu folosesc, nici contur de ochi big grin. Si ma machiez oricand, chiar si cand duc gunoiul. Cine poate sti cu cine ma intalnesc?hee hee

| Daniella a răspuns:

Buna.Eu de exemplu am inceput sa ma machiez de la 14 ani cu rimel si tus, atat. Faza asta m`a tinut un an si am renuntat de tot la machiaj.Nici macar cu rimel nu ma mai dau.doar daca ies in oras sau uneori cand ma duc la scoala.
Sper ca ti-am fost de folos.

| Libelle a răspuns:

De curand(am aproape 14 ani). Adica acum vreo 7-8 luni, deci pe la 13, gloss de buze, un pic de rimel, si rareori fard de pleoapebig grin

| Adredemesconf a răspuns:

Eu am 13 ani si nu ma machiez, adica putin ruj si un pic(foarte putin) la ocazii mai speciale (o nunta, o petrecere) fard. In rest nu prea ma simt bine cu machij, mai ales ca majoritatea produselor afecteaza pielea fetei si o imbatranesc.
O zi buna!happy

| KryssuxD_9221 a răspuns:

Eu am inceput sa ma machez pe la vreo 13 ani, acum 2 ani dar sa ma machez intens decat de la 14, unii spun ca-mi sta mult mai bine fara machiaj dar eu nu ma simt ok fara happy

| madalynaaa a răspuns:

tongue de la 11 ani

| Anonima307 a răspuns:

Pai eu pe la 13 ani, cam asa

| vvero a răspuns:

pe la 13 ani

| Vero1996 a răspuns:

Poi eu cand eram mica eram la balet si la spectacole ma machiam dar nu mai atunci nici acum la 13 aproape 14 ani nu ma machez des...doar cand ies in oras si cand ma apucalaughing

| anamaria_6210 a răspuns:

Eu am inceput de la 15 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mary daca pe tine te intereseaza sa aflii de fapt daca machiajul de la o varsta mica iti poate cauza neplaceri cum ar fi imbatranirea tenului sau chiar exfolierea pielii, atunci daca asta vrei de fapt sa aflii eu iti spun ca depinde de tenul fiecarei fete pentru ca eu de examplu nu folosesc machiaj la fiecare minut.Folosesc machiaj cand ies in oras sau la o petrecere stii dar nu si atunci cand stau in casa sau cand trebuie sa cobor pana la magazin si eu nu am probleme cu tenul deci depinde foarte mult de ten daca e sensibil e bine sa folosesti produse speciale pentru piele sensibilawinking sper sa-ti fi fost de folos cu ceva big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu la 16 anibig grin. Acum am 18 ani si tot nu ma machiez ca un pom de craciunbig grin. Fard de pleoape doar in culori asa naturale, nude, aramii, bronz sau maro. Creion dermatograf, rimel, pudra si balsam de buzebig grin. Ataaaaatbig grin.

| dorina195 a răspuns:

Pai pe la vreo 12 ani, fiecare fata se machiaza la asa varsta.depinde cati ani ai, daca ai 12-14 este timpul deja.succes

| Andreea_Monica_1978 a răspuns:

Ieri laughing Am 12 ani si 2 luni ☺ si mi-am dat seama ca nu ar strica putin machiaj dar nu strident, creion de ochi si un corector, am uitat de glos :3 cam atat :*

| robertdulcerau a răspuns:

Buna mary ma numesc mary am 11 ani si eu ma machiez nu strident daca nu te machezi la 14 ani dar ai gg asta e alta varianta nu te machezi dar esti... nu zicq de tine eu de exp la 11 ani machez multe fete sh le plac nu se mai poarte tus sau ruj roz se poarta ruj roz bombon sau rosuu rosuu aprins happy sh creon pe la ochi rimel putin fard in obraji alb cu negru depinde cum esti imbrkt hai funditta

| Lucero a răspuns:

Pai...eu ma machiez de pe la 14 anitongue dar in ultimu timp am ceva probleme cu creionel de ochii. pentru ca incep sa ma doara ochii de la el. asa ca nul prea folosesc. dar mi-e greu sa ma abtzinhee hee