| Magellanaa a întrebat:

Fond de ten vs pudra/ Ce ziceti fetelor? big grin

Răspuns Câştigător
| ianiella a răspuns:

Depinde de tipul de machiaj pe care il doresti si de tipul de ten pe care il ai. Daca ai un ten uscat si deshidratat atunci recomand ferm sa nu folosesti pudra, pentru ca nu va face decat sa iti agraveze situatia, in plus nu va adera bine, nici macar daca ai folosit o baza de machiaj in prealabil. Daca ai un ten gras o poti folosi, dar iar sa nu exagerezi, pentru ca oricat de buna ar fi o pudra mai devreme sau mai tarziu iti va deschide porii.
Pentru un machiaj de zi putin fond de ten sau o crema colorata (pe care am mai recomandat-o ca si alternativa a acestuia in cazul unui ten fara prea multe imperfectiuni) este suficient, insa pentru un machiaj mai complex el trebuie intregit cu putina pudra care confera tenului un aspect mai placut dar si fixeaza fondul de ten. Poti inlocui pudra cu perle stralucitoare, care mai ales pentru un machiaj de seara dau un aspect chic.
In general pudra nu se foloseste direct peste fata din motivele deja enuntate. Daca totusi nu iti place fondul de ten poti folosi in locul cremei obisnuite o baza de machiaj speciala, care matifiaza tenul si nu permite pudrei sa intre in pori si sa ii deschida.
Si mai e o cale de mijloc, fondul de ten compact, care are o mai mare putere de acoperire insa e mai dificil de aplicat.

7 răspunsuri:
| ruzycciocolata a răspuns:

Pudra minerala sau nu neaparat dar sa fie de calitate, am ales pudra fiindca fondul de ten acopera si da senzatia aia de papusa...dar pudra matifiaza tenul si este foarte usor de mentinut si refacut. Pudra trebuie sa fie de calitate, cele ieftine se srtang pe fata!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pudra se dă peste fondul de ten ca o peliculă, combate excesul de sebum.
Este o artă și machiajul!
Pa, pa.

| danaalexandra00 a răspuns:

Depinde de ce iti doresti:fondul de ten este pentru acoperierea imperfectiunilor(acnee,semne,etc),insa trebuie folosit cu masura,deoarece prea mult fond de ten da impresia de o fata "zidita". Pudra confera tenului uniformitate, dar in acelasi timp absoarbe si excesul de sebum de la suprafata pielii.
Eu le folosesc pe ambele, imi dau un strat de fond de ten iar apoi completez cu pudra si nu trebuie sa imi fac griji pentru toata ziua.Insa, nu toate produsele ofera aceste beneficii,trebuie sa iti alegi un fond de ten potrivit pielii tale,ca textura, dar si culoare, iar o pudra care sa se potriveasca cu fondul de ten.

| Miuriel a răspuns:

Fondul de ten. Daca ai probleme cu acneea sau cu punctele albe, pielea ta va arata ca pielea de gaina...

| Psihiatra a răspuns:

Fondul de ten nu prea merge fara pudra.Se poate si fond de ten, dar tenul are in lipsa pudrei un aspect incarcat si ieftin.Eu una folosesc perle

| alecssandra a răspuns:

Amandoua. Desigur.depinde mult de consistenta fiecareia. Daca e unul putin mai uleios,cu acoperire nu prea mare,recomand si o pudra translucida,minerala,usoara pentru ten sensibil iar pentru cel cu imperfectiuni accentuate recomand o pudra cu pigmenti puternici si putin sidefata. Iar daca fondul de ten e gen spuma, sau daca dupa aplicare se vede putin prafos si are o acoperire medie inspre mare, atunci daca nu ai multe imperfectiuni si nu ai pretentia ca make-up-ul sa dureze ceva mai mult de 4-5 ori e ok sa nu folosesti pudra iar daca vrei sa dureze mai mult si sa ofere un finish frumos poti folosi o pudra usoara care sa o aplici cu un pamatuf si nu uita de blush care intregeste machiajul.

| istoleyourcandy a răspuns:

Pudra, fondul de ten iti astupa porii!