| BloodyBlade a întrebat:

Funda! Buna TPU! Am 15 ani si tenul meu devine mai acneic(oarecum) pe partile laterale ale fetei(partea marginala dinspre ureche a obrazului).Nu stiu ce sa fac.Nu ma machiez foarte mult si nici zilnic,dar mereu folosesc demachiant de la Vichy, apoi ma dau cu apa termala de la Roche-Posay si apoi cu crema hidratanta pentru ten uscat tot de la Vichy.Am folosit pana de curand si Clean Deeper de la Nivea,insa totul este la fel.Ce pot face ca tenul meu sa aiba un aspect placut,sa scap de cosuri si urmele lasate de ele si de punctele negre?(tenul meu are o nuanta foarte deschisa, iar punctele negre se vad urat)Multumesc!happy

5 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

La adolescenta e un fenomen normal. Te demachezi corect, deci din pacate nu cred ca ai solutii pentru pr4oblema ta care se va corecta probabil daca vei lua anticonceptionale prescrise de ginecolg. NU acum, ci peste cativa ani cand vei incepe viata sexuala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal la adolescenta sa ai cosuri. Toata lumea a avut astfel de experiente. La momentul potrivit vor trece de la sine, fara sa faci aproape nimic.

Poti sa le faci sa fie mai bine, folosind creme speciale. Ideea este ca inca nu a aparut un tratament special pentru cosuri. Chiar radeam mai devreme pe tema asta cu cineva. Suntem aproape sa descoperim secretul teleportarii, dar nu am gasit leac pentru cosuri.

O zi placuta iti doresc!

| Camelisa a răspuns:

15 ani esti varsta de pubertate si este normal sa iti apara cosuri.Eu sunt de parere ca mai bine ai merge la un dermatolog care cu siguranta te-ar putea ajuta,daca tot iti cumperi produse bune ai putea sa dai o fuga si pana la dermatolog, daca dai bani pe ceva sti ca acel ceva te ajuta.
Nu te lua dupa urechile nimanui!
Bafta si asculta de mine, ce te costa sa mergi pana acolo? e ca si cum ai da bani inca o data pe produsele pe care le ai acum, si stiu ca nu sunt ieftine, cunosc.

| pufypuf a răspuns:

Buna draguta. Folosesti produse foarte bune si vezi ca este de la Vichy crema-fond de ten pentru acnee. Am o prietena ce il foloseste de fiecare data pentru ca acopera foarte bine cosurile si le trateaza, scapi repede de ele. Daca ai multe puncte negre du-te la cosmetica sa ti le scoti acolo. Te rosesti la fata dar scapi de ele. Poti incerca si mastile astea cosmetice. Argila e foarte buna. Esti foarte tanara si na..acuma asta e pubertatea hehe, insa NICIODATA sa nu te pui la somnic fara sa te demachiezi, tonifiezi si hidratezi tenul. Sa nu le zgandaresti, doar daca ar da sa puste, ma intelegi ce zic, fiindca cu unghiutele iti poti provoca rani si de fiecare data dupa ce strangi un cos/punct cu un tampon imbibat in spirt medicinal aplica pe locurile afectate(spirtul usuca cosurile si evita infectarea altor pori). Mergi la solar? Pentru ca si el iti usuca cosurile dupa 2-3 sedinte

| clopotel14 a răspuns:

Ai putea incerca o crema si un spray de la herbagen(Anti-Acne Cream)-e pentru puncte negre(si nici nu e foarte scumpa).Eu am incercat-o, dar ceea ce e nasol este ca trebuie sa le folosesti continuu.Dar e bine ca scapi de punctele negre si fata capata un aspect lucios, neted. Sper ca sfatul meu sa iti fie de folos. Oricum, toata lumea a avut parte de cosuri in adolescenta. big grin