| And456 a întrebat:

Heey! Știe cineva dacă sapunul de sulf are efecte împotriva acneei?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cu o igiena riguroasa, spalandu-te cu apa calda si sapun de 2 ori pe fata (dimineata si seara) si cu tea tree oil pus direct pe acnee, dupa ce le storici, totul se vindeca in 2-3 zile.

| And456 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru sfat!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Produsele destinate curatarii tenului trebuie sa aiba un pH intre 5 si 6, un pH mai mare ( cum este cel al sapunurilor obisnuite ) poate duce la dereglarea barierei naturale a pielii si asta presupune deshidratare, descuamare, iritarea, inrosirea pielii sau in unele cazuri, aparitia cosurilor pentru ca bacteriile nu mai sunt oprite de aciditatea naturala a pielii. Pielea are un pH de 5, 5. ( aceasta este o valoare universala - pH-ul depinde mult de tipul de ten )

Daca te decizi sa aplici ulei de arbore de ceai pe ten e foarte important sa-l aplici diluat si doar unde ai cosurile. Personal nu-mi place aceasta metoda si nici n-am incercat-o, consider ca uleiurile esentiale sunt pentru aromaterapie si nu pentru ten. Daca il aplici nediluat risti sa te iriti foarte rau, sa ti se inroseasca pielea, sa ti se sensibilizeze pielea si sa ti se imflameze zona unde ai aplicat. Am vazut cazuri de genul. Uleiurile esentiale au tot felul de ingrediente cum ar fi linalool, limonene etc. care le atribuie proprietati parfumate si le fac foarte iritante pentru ten, consider ca parfumul n-are ce cauta in produsele cosmetice. Ori iti iei parfum, ori cosmetice. Dar deh, inca alegem produsele pe care le aplicam pe noi cu nasul. laughing

| ZuppyDoxi a răspuns:

Eu am scăpat de acnee dandu-ma dimineața și seara cu pasta de dinți, dupa o săptămână, mi-a trecut!

| Violleta2022 a răspuns (pentru ZuppyDoxi):

Daca puneai Tea Tree oil pe acnee, in 2 zile erau vindecate!