| anonim_4396 a întrebat:

Hei
Am 15 ani si 1, 61. In prezent am 60 de kg. Problema mea este ca vreau sa slabesc.Totusi, nici cand mananc normal nu consum mult. In sensul ca mananc un semvis, si apoi seara niste pui sau se mai intampla la vreo ocazie sa sar peste chestia asta. Adica mie nu mi se pare mult. Momentan mananc doar semvisul si atat.
Ce nu inteleg eu este de ce sunt totusi plinuta? Ma gandesc la faptul ca ma culc pe la 2 si ma scol la 10-11.Am inteles ca intre orele 22-01 un copil creste si are nevoie de odihna. As fi curioasa care este cauza pentru care sunt asa, nemancand si cu saptamanile dulciuri sau prajeli.
Miscare urmeaza sa fac, vreau sa merg la sala si saptamana aceasta voi merge.
Aveti idee ce-as putea sa fac? Si daca somnul este vreo problema?
(Nu am probleme cu glanda tiroida, am facut 2 controale.)

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Stai putin, daca tu mananci asa putin iti obisnuiesti corpul asa! Se obisnuieste cu ingerare unei cantitati prea mici de mancare si nu mai slabesti, cel mai probabil te imbolnavesti, de exemplu de gastrita ca stai asa multe ore nemancata. Nu conteaza doar cat mananci ci si ce mananci, ca daca bagi in sandvichiul ala maioneza, sosuri, mezeluri, unt, etc ajungi lejer la 500 de kalorii pe un singur sandvici.
Cred ca mai indicat e sa mananci putin si des, acum un polonic de supa, mai incolo un mar, apoi un piept de pui la gratar, mai incolo niste cereale sa fie obligat corpul in permanenta sa lucrezi sa digere mancarea. Si icnearca ultima masa sa o iei cu cateva ore vreo 4 inainte de culcare. Cu somnul, problema e daca dormi insuficient, atunci te ingras, orele intre care dormi din cate stiu eu nu au relevanta.

| anonim_4396 explică (pentru BiuL):

Dorm destul 8-9 ore. Semvisul este facut din 2 felii de paine prajite, sunca si salata.winking Depinde sunt zile in care nu mananc doar atat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dana,mai degraba te duci la un doctor de specialitate, la un consult, e cel mai bine, astfel vei afla natura problemei tale.De obicei intr-o cura de slabire dar si intr-una de mentinere, alimentele cu continut mare de grasimi si zaharuri, prajite si procesate chimic, nu sunt recomandate.Sa numai zic de bauturile acidulate, colorate si ceaiurile indulcite, dulciurile din comert.Sunt o multime care intra in black list. Poate fi vorba de o dereglare hormonala, lipsa activitatii fizice, mese neregulate, o cauza de natura ereditara etc.Adica orice poate fi posibil.Nu este o problema, daca vrei sa slabesti, insa trebuie sa tinem cont de faptul ca te afli in crestere inca.Un control amanuntit te-ar ajuta enorm de mult, asta cu certitudine, nu pastilele si dietele care promit un corp suplu in cateva saptamani.La varsta ta, eram la aproape aceeasi inaltime, mai exact 1, 60m si 61 de kg,insa nu aveam un constitut cu care sa ma plang,dar nici cu care sa ma mandresc,si cum am fost dornica de o schimbare,cel putin dramatica,in viziunea mea, m-am apucat de exercitii fizice, pas cu pas, pana am crescut intensitatea si durata lor, asta fara sa apelez la vreo dieta-minune.Trebuie sa ai grija ce consumi si sa nu cazi prada cine stie caror produse, multa atentie deci! Go and see a doctor.:-)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am fost. Mi s-a zis sa elimin dulciurile si prajelile. Maxim o data pe saptamana.laughing stii ajung la concluzia ca am eu o problema sau ca asa sunt eu. Habar n-am. O sa tin regim cu exercitii saptamana asta si vad la sfarsit...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate fi si metabolismul de vina,ti-am zis, pot fi mai multe cauze, Trebuie sa ai grija ce consumi, sa iti faci un program al meselor zilnice, sa incerci sa-l respecti..si nu in ultimul rand, cat se poate de mult sport.Cat despre faptul ca asa esti tu, este posibil ca asta sa fie natura ta.Eu sportul ti-l recomand cu caldura si evitarea alimentelor mentionate in comentariul anterior.Consuma multe alimente bogate in fibre, fructe si legume proaspete, lactate sarace in grasimi si peste, de 2-3 /saptamana, daca ai posibilitatea.Succes!hee hee

| EstiApreciatDacaEstiDiferit a răspuns:

Eu mananc putin si des, de aceea nu iau in greutate (deja nu-mi place, sunt cam prea slabuta).
Mananc cam de 7 ori pe zi: mic-dejun, gustare, pranz, gustare la 3, ceva de mancat la 5, cina la 7, si ceva de rontait la 9.
Nu prea se pune greutatea pe tine daca mananci ca mine laughing

| Lorenuta2000 a răspuns:

Somnul poate reprezenta o problema cand vrei sa slabesti. De fapt un om sanatos doarme intre 8 si 10 ore pe zi. Nici mai mult, nici mai putin.