| andradamatei075 a întrebat:

Hei! Am și eu o întrebare
Deci în ultima vreme îmi cade părul cam tare adică dacă îmi dau cu mâna prin păr de 10 ori de 5 ori va cădea câte un fir două și normal nu mi se întâmpla asta,am înțeles ca uneori în anumite perioade din an părul se regenerează și în locul firelor care cad apar altele,am decis să îmi cumpăr ulei de ricin pentru creștere,m-am tuns să nu mai am vârfurile arse și am decis să renunț la placa de păr și feon,eu foloseam mult placa de păr pot spune ca făceam abuz pentru ca am părul ondulat de fel și eu îl voiam doar drept,acum am decis sa am o rutină potrivită pentru părul meu și să am grijă de buclele mele naturale, întrebarea mea este, uleiul de ricin îl aplic doar pe scalp și îl masez o dată sau de două ori pe săptămână sau trebuie aplicat și în șampon pentru rezultate bune?

Răspuns Câştigător
| DontActLikeMe a răspuns:

E normal să cadă cam 100 de fire de păr pe zi.
În legătură cu uleiul de ricin, îl aplici doar pe scalp de 1-2 ori pe săptămană. Dacă părul tău este foarte uscat, poți aplica o cantitate mică de ulei de ricin și pe lungimea părului, dar concentrează-te pe vârfuri. Nu recomand ulei în șampon, doar în balsam, maxim 1-2 picături pe utilizare, și nu mai des de 1 dată pe săptămână (Sau mai rar).

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Normal este sa-ti cada pana in 100 de fire pe zi!

| doctorandus a răspuns:

Pentru femei nu prea exista solutii contra caderii parului. Uleiul de ricin il folosesti degeaba, ba poate fi chiar toxic.

| Furnicuta000 a răspuns:

Il aplici de cate ori vrei tu. Nu il pune in sampon, doamne fereste. Si trebuie sa stai minim 3 ore cu el in par ca sa-si faca efectul