| AngiiiBlake a întrebat:

Hei. Din câte am citit pe internet, am observat că uleiul de ricin este bun pentru tenul acneic. Ei bine, eu folosesc creme pentru coșuri, dar aș vrea să încerc și cu uleiul de ricin, că mai ies câteva coșuri și trec mai greuhee hee. Eu am ten gras + puncte negre pe nas. Ce spuneți? E bun? >:

Răspuns Câştigător
| diavolitadulce a răspuns:

Nu e deloc bun. in primul rand pentru ca o matusa folosea asta pentru caderea parului si la fel ca si andreea iti recomand zineryt. si eu il folosesc si este foarte bun dar te-ai putea duce la farmacie. este un anumit preparat pe care ti-l fac acolo pe loc si este mult mai eficient. dar ce sa-i faci mai este si varsta. oricum vei scapa de asta. nu esti singura care se confrunta cu asemenea probleme. funda?

5 răspunsuri:
| danadana28 a răspuns:

Avand in vedere ca deja ai un ten gras, nu stiu daca ar fi potrivit sa mai pui si ulei pe el. Cred ca e bun uleiul de ricin in componenta unor creme sau masti, de exemplu cateva picaturi intr-o masca de argila. Eu stiam ca uleiul de ricin e folosit mai ales la regenerarea firelor de par. Pentru cosuri mai bine incearca argila, spalaturi faciale cu infuzii de musetel sau galbenele.

| alexandra1993 a răspuns:

Nu e bun, cum sa te dai cu Ulei de ricin pe fata pentru cosuri? Cosurile se datoreza tenului gras, iar uleiul nu va face altceva decat sa sporeasca productia de sebum sad
Du-te la farmacie si intreaba de "Zineryt"! E foarte bun, ti-l recomand!
Numai bine!

| AngiiiBlake explică (pentru alexandra1993):

Am si Zineryt :* Dar am auzit ca uleiul de ricin este apropiat uleiurilor produse de corp.

| Kaveri a răspuns:

Nu stiu in ce masura este bun pentru acnee dar sigur nu este bun pentru tine pentru ca ai tenul gras, il face si mai gras ceea ce nu este bine.

| dfhnrhrey4yh4 a răspuns:

Eu folosesc uleiul de ricun pentru par si da rezultate foarte bune insa pentru ten nu stiu cat de bun o sa fie.am prospectul in fata acum si scrie asa:pentru uz extern:unghii, pielea capului, negi, gene, pielea sensibila iritata sau ingrosata.pt acnee incearca sa te dai cu zeama de lamaie seara inainte de culcare usuca destul de bune cosurile