| TraficantDeTurtaDulce a întrebat:

Hei fetelor! Am o problema in ce consta greutateasad. Sunt mica (12 ani) si sunt "dependenta" de dulciuri:-ss.si mi-a zis o prietena ca a slabit printr-o reteta cu kefir.De azi m`am gandit sa tin si eu. dar nu stiu daca este cea mai buna ideea sa mananc numai kefir timp de o saptamana.sad. Va rog mult de tot da-ti-mi sugestii de o cura ma bunalove struck. Tyhappy

Răspuns Câştigător
| Teo a răspuns:

Cura sta cam asa: poti manca orice de preferat multe fructe si legume, fara sucuri, dulciuri o cantitate mica(o ciocolatica sau un corn) si bei in fiecare zi 18 pahare cu apa de 200ml.In total pe zi trebuie sa bei 3, 6L apa. Dupa 3 saptamani de cura asta o sa ajungi la greutatea normala.Mult succes!happy

6 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Nu e bine ce faci, esti in crestere, corpul tau are nevoie de vitamine. Oricat de sanatos ar fi kefirul nu are tot ce iti trebuie tie. mai bine mananci sanatos si faci sport, si nu renunta de tot la grasimi ca ele ajuta organismul la isi i-a vitaminele din mancare

| hb a răspuns:

Ok, deci in primul rand, dulciurile, da, ingrasa si iti afecteaza si sanatatea. Eu zic ca nu ar mai trebui sa mananc dulciuri, si avand in vedere ca e vara poti sa manaci mai multe legume, fructe decat carne si grasimi. Dar pentru ca esti mica ai grija sa nu tii o cura prea drastica, pentru ca esti inca in crestere.

| marya99 a răspuns:

Nu este bine sa mananci numai kefir chiar daca este sanatos.incearca sa mananci dimineata un iaurt sau o cana de lapte(ceva usor)iar la scoala iti iei o ciocolatica mica cand te intorci de la scoala poti sa mananci orice dar in cantitati MICI iar seara ai putea sa nu mananci nimic dar daca chiar simti nevoia poti sa mananci un sendvis MIC!

| alice.twilight a răspuns:

Of.nu inteleg de ce cereti diete? bai nu suntem doctori.cel mai bine ar fi sa mergi cu parintii tai la un nutritionist! Asa am facut si eu, din cauza dependentei mele de dulciuri...si acum nu-mi mai plac...

| ImHappyRightNowxoxo a răspuns:

La varsta ta nu este deloc recomandat sa tii dieta deoarece esti in crestere si iti poate da peste cap metabolismul si vei putea avea probleme de crestere. Poti sa intrebi orice nutritionist; va fi de parere cu mine. Eu iti recomand sa incerci sa te abtii de la dulciuri dupa ora 18.00. In rest ai putea sa reduci portia de dulciuri. Trebuie sa mananci multe fructe si legume si mai ales carne pentru proteine ca sa ti asiguri o crestere frumoasa, sa ti intaresti sistemul imunitar si sa nu ai probleme pe parcurs ca si cei care mananca foarte des junk-food. Iti mai recomand sa nu bei sucuri/sucuri carbogazoase.
Sper ca ti am fost de folos.

| stilferlo a răspuns:

Nu are rost sa mananci mereu numai kefir, sfatul meu este sa o lasi mai moale cu dulciruile, iti iei o ciocolata dimineata, si toata ziua incerci sa nu mai mananci dulciuri, de exemplu mananci ceva slab, care sa iti taie pofta de mancare, nu are rost sa te chinui cu diete, pur si simplu ceva care iti taie pofta de mancare, si mai usor cu dulciurile...succes!