| HeyLyn a întrebat:

Hei! Pana acum nu m-am epilat niciodata, dar as vrea in primavara asta pentru. ca deja parul se vede foarte rau.Cum as putea sa ma epilez in asa fel in cat sa dureze ceva mai mult? Cu ce?

Răspuns Câştigător
| cosereanca a răspuns:

Epilarea cu ceara reprezinta cea mai eficienta modalitate de indepartare a parului nedorit de pe corp si, in plus, este durabila - firul creste in interval de 2-3 saptamani. Pentru a obtine rezultate maxime, firul trebuie sa aiba cel putin jumatate de centimetru lungime. Poti opta fie pentru ceara calda, fie pentru cea rece. Aceasta din urma este folosita de femeile care se epileaza acasa si este mai putin eficienta decat ceara fierbinte, in sensul ca nu dilata atat de bine firul de par, iar acesta creste de obicei mai repede.

In cazul in care ceara este calda, ea patrunde in foliculi, iar firul este smuls din radacina. Dezavantajul este ca, daca ai pielea sensibila, procedura poate fi dureroasa si pot aparea iritatii locale. In general insa, poti apela fara teama la aceasta metoda, pentru oricare parte a corpului - inclusiv pentru zonele mai delicate, cum ar fi axilele si partea inghinala.

Inainte de a folosi ceara, aplica o lotiune speciala pentru epilat (nu una obisnuita, pentru ca in acest caz ceara ar aluneca pe firul de par). Dupa aceea aplica ceara incalzita, in fasii subtiri si cand simti ca s-a fixat perfect pe fiecare fir de par, trage repede, in sensul invers fata de cel al cresterii firului.

Cum poti evita durerea inerenta? Cel mai bine este sa te relaxezi. Cosmeticienii ne atrag atentia ca, daca suntem incordate, foliculele se inchid si ceara nu ajunge pana la radacina firului de par. Imediat dupa epilare, maseaza-te cu blandete si un truc este sa treci un cub de gheata pe suprafata epilata. Cu timpul, te vei obisnui si nu ti se va mai parea atat de dureros.
mai exista si epilarea definitiva, daca mergi la un salon, dar e costisitor si cred ca foarte dureros, pentru tine care nu te-ai mai epilat

7 răspunsuri:
| biuuu a răspuns:

Sunt mai multe variante
ori cu crema
ori cu ceara
ori cu aparatul
da sa fie si ala bunicel\

eu cu aparat Braun silk epil ma fac:*

| zuzzzuuu a răspuns:

Ceara sau aparat

| flor_4630 a răspuns:

Cea mai buna solutie este ceara de unica folosinta de la salon.Un epilat lung costa in jur de 30 ron. Dureaza pana la 4 saptamani si iti si reduce firele de par.

| VanillaSyringe a răspuns:

Ceara.cea mai bunatongue

| kuki a răspuns:

Cu ceara iti raman apoi broboane pe picioare.

| Roxie_4760 a răspuns:

Cea mai buna metoda din punctul meu de vedere e ceara sau aparatul epilator nu numai ca dureaza mai mult dar si iti subtiaza firul de par

| Diana_2782 a răspuns:

Ceara sau epilator daca ai Braun happy... si daca te faci cu epilatorul daca apesi mai tare si faci cu viteza mare, nu o sa te doara mai deloc...