| GEORGY_4531 a întrebat:

Am cateva puncte negre pe nas si pe fata in zona obrajilor, ma deranjeaza foarte mult!
Stiti cum pot scapa de ele? imi apar intruna sad
funda

11 răspunsuri:
| Kena a răspuns:

Dr. Harris`Original Dermal Magic (exfoliator si gel hidratant)este natural, nu usuca pielea si nu are reactii adverse...M-a scapat de acnee, puncte negre, cicatricile ramase de la acnee

| Taylorrrrr a răspuns:

Si un coleg de al meu a avut. Se fac din cauza ca iti spargi cosurile. Singura modalitate de a scapa de ele e sa te duci la farmacie si sa iti zici problema si iti va da o crema si in cateva zile iti vor disparea. Bafta! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incerca intai cu plasturi speciali pentru nas.
Mai poti face o baie de aburi, apoi, cu degetele infasurate in tifon sa iti scoti din punctele negre.
Apoi, poti sa te dai cu infuzie de cimbru pentru inchiderea porilor. Chiar functioneaza.

| h3r a răspuns:

Buna. Te poti da cu spirt pe fata( tamponezi putin), lasi vreo 15 minute apoi te speli.
Mai poti incerca cu malai ( faina de porumb) te poti da cu ea pe fata, frecand.
Sunt si la AVON cateva tratamente pentru asta, lotiuni tonice, eu am incercat si am fost multumita.

Take care!

| KawaiiBroccoli a răspuns:

Ar trebui sa te dai cu niste creme, lotiuni si la cosmetica iti poate scoate punctele negre mai vizibile (dar cam doare laughing)
Dar mai intai trebuie sa intrebi un specialistwinking

Succes!

| Nu_Are_Nume_Deea_1978 a răspuns:

Clear Skin-pore penetrating de la AVON

sau pune apă la fiert, câteva plicuri de muşeţel, când apa e frierbinte stai deasupra aburilor acoperită cu un prosop, iar apoi cu bucări de tifon, cureţi porii în care s-au format punctele negre. Repetă săptămânal procesul. :*

| Farmec a răspuns:

Referitor la punctele negre, este important sa te demachiezi zilnic ( dimineata si seara), indiferent daca te machiezi in ziua respectiva sau nu. Concret, trebuie sa te demachiezi pana cand discul demachiant ramane curat.

| corodidenisa a răspuns:

Eu iti recomand crema clean clear care se gaseste la Kaufland in satu mare care trebuie sa o pui in zonele cu probleme odata la 2 zile in fiecare seara iar dimineata tio stergi de locurile unde te-ai dat cu crema.

| FlyingSoul a răspuns:

Daca spui ca tot iti apar, ar putea fi o problema genetica, deci slabe sanse sa gasesti un leac permanent. Dar urmareste cand iti apar, poate fi de altfel o alergie la ceva ce mananci des, sau niste puncte rezultate in urma spargerii cosurilor etc.etc.etc. Sfatul meu: Cauta pe site-uri specializate problema ta si vezi poate gasesti o rezolvare, sau du-te la farmacie sau la medic dermatolog sa te sfatuiasca ei. Mult noroc cu petele!

| Chrris a răspuns:

Faci un dus fierbinte, ti se deschid porii si apoi poti sa ii scoti usor si fin dar nu prea tare ca iti raman semne...nicio grija ca nu esti singura care are puncte negre!big grinSper ca te.am ajutat! Succes!

| StamateAlina1987 a răspuns:

Eu folosesc creme pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai(tea tree) de la Thursday Plantation pentru a scapa de puncte negre si de excesul de sebum.
Daca ai probleme cu excesul de sebum atunci sigur iti apar puncte negre. Pentru a scapa de ele trebuie sa ai grija de tenul tau: o curatare atenta cu produse care limiteaza excesul se sebum si care curata foarte bine tenul.
Asa cum am zis mai sus eu folosesc creme naturale pe baza de ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation si am scapat de puncte negre dar si de cosuri.
Acuma le folosesc doar pentru excesul de sebum si pentru a preveni infectarea fetei.
Si inca ceva, sa nu spargi ca e posibil sa iti ramana semne.