| Annll a întrebat:

Am o problema cu parul si nu stiu la ce solutii sa mai aplez! Am parul gras; acesta mi se unge foarte repede, mai exact a doua zi dupa spalare. Inainte imi faceam baie din 3 in 3 zile, dar am redus perioada la 2 zile,desi fara rezultate.
Folosesc sampon si balsam de la SYOSS cu keratina, iar dupa spalare ulei de argan pentru par.
Imi puteti da un sfat?
Multumesc!

10 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Spui ca folosesti nu stiu ce sampoane si balsame si mai stiu eu ce ulei!
Nu inteleg de ce le mai folosesti daca tot nu dau rezultate!
Sigur trebuiesc schimbate!

Te asfatuiesc sa le schimbi si sa cumperi ceva din farmaciile naturiste!
Daca obisnuiesti sa stai mai mult cu parul legat. te sfatuiesc sa l mai lasi din cand in cand si desfacut!
Nu stiu sigur dar am impresia ca abuzezi un pic mai mult decat trebuie de balsam!

O noua tunsoare n ar strica!

| Annll explică (pentru VadTot):

Nu imi tin parul prins decat acasa, in rest il tin desfacut. Acum o saptamana am schimbat samponul ..am incercat si sampoanele din farmacii, iar uleiurile le folosesc pentru ca imi intind parul cu placa, desi le-am mentionat deoarece poate ar fi o problema cu ele si mi-ati putea da un sfat~!

| VadTot a răspuns (pentru Annll):

Incearca uleiul de ricin!
incearca alt balsam!

| alinutza0408 a răspuns:

Clateste parul cu otet de mere sau zeama de lamaie(indoite cu apa)

| Aiden a răspuns:

Chiar vream să îţi recomand ca şampon syoss. Însă cel anti-dandruff, nu cel cu keratină.
Uleiul de păr nu este o problemă atâta timp cât îl aplici pe lungime, pentru că părul se îngraşă doar la rădăcină (prin porii de pe scalp care secretă sebum).
Te sfătuiesc să foloseşti şampon uscat când vezi că începe să-ţi lucească creştetul. Acesta absoarbe uleiul şi îţi lasă părul ca după spălare (şi uscare xD).Îl găseşti în magazine gen DM şi costă în jur de 10 lei. Sper că ajută. Pa pa happy

| Annll explică (pentru Aiden):

Multumesc! O sa merg la DM si o sa caut :*

| Teodoraa6 a răspuns:

Buna happy... Am trecut si eu prin clipe din astea de parca am bagat capul intr-un butoi cu unsoare laughing
Zic sa renunti o perioada la uleiul de argan pentru ca e ulei si cam el ingrasa parul mai ales daca nu clatesi bine, si cand il folosesti incearca mai intai uleiul si dupa date cu sampon si cu balsam date doar la varfuri pentru ca daca te dai pe tot parul si el ingrasa.
Nu iti voi spune despre un sampon majic care opreste ingrasarea eu iti spun e am facut eu: 1. Incearca sa te speli o data pe saptamana timp de o luna doua( dupa ce isi revine parul te poti spala de 2) pentru ca data te speli de prea multe ori mai rau faci se ingrasa si se obisnuieste spalat non-stop plus de asta strici si parul
2. In loc sa folosesti uleiul de argan dupa spalare incearca o masca u acel ulei de argan in combinatie cu ulei de ricin si masline pentru regenerare daca mai vrei poti adauga un galbenus de on si miere de albine, depinde ce gasesti prin casa, pentru a degresa parul si a nu mai fi gras poti sa storci si o lamaie, da nici cu aceasta masca nu trebuie sa exagerezi, o faci la o saptamana 2( singurul rezultat care se vede dupa prima aplicare a mastii este ca larul va parea mult mai sanatos si va fi foarte moale si matasos)
3. Dupa spalare incearca sa te clatesti cu ceai de musetel sau galbenele sau poti face o combinatie din ambele, avand in vedere ca ai parul cras poti si cu ceai de menta.
4. Acest pas mi-l repeta mama zilnic laughing Incearca sa nu mai stai cu mana prin par prea desc ( stiu ca e tentant) si tinel prins mai mereu, de fapt daca stai in casa pur si simplu tinel prins intr-un coc si seara cand te culci la fel si daca te incomodeaza cocul prindel intr-o codata impletita ( am o prietena care e obsedata de vopsea cum, cum ii creste putin radacina si se vede cum se vopseste iar, a incercat masca de mai sus si nu mai avea parul ceara sa urat parca era de papusa, sa revin la subiectul cu coada impletita ea si-l impletea mereu cand statea acasa si cand se culca, si a spus ca ii crestea parul mult mai repede, se vede imediat cum ii cresteau eradacinile negre iar ea era roscata, deci daca vrei sa-ti creasca si aprul mai rapid te poti impleti, oricum si uleiul de ricin ajuta la asta)
Succes in lupta cu parul gras dar iti reamintesc ca nu este ceva minune care te scapa peste noapte daca chiar vrei sa nu mai ai parul gras trebuie sa astepti si el treptat va redeveni la normal.

| Annll explică (pentru Teodoraa6):

Multumesc! O sa iti urmez sfatul, desi cu spalatul o data pe saptamana nu cred ca o sa incerc acum, deoarece este scoala si datorita faptului ca se unge atat de repede nu suport sa merg cu el asa la scoala sad

| Quicley a răspuns:

Buna...poti sa il creponezi...parul nu o sa mai stea lipit de scalp si nu se va mai ingrasa asa repede.big grin