| Kawaiikiss a întrebat:

As vrea sa-mi vopsesc parul cu violet de gentiana,din nou. Pana acum am incercat metode cum ar fi: punerea suvitei in apa cu cateva picaturi de violet si punerea suvitei direct in sticluta si apoi clatirea respectivei suvite, dar am mai auzit ca ar mai fi o metoda in care pui picaturi de violet in balsam. Ce ati putea sa-mi spuneti despre aceasta metoda? Cum se foloseste mai exact si cum ar trebui sa pun picaturile de violet in balsam? Si..Are aceleasi urmari ca celelalte? Ramane valabila problema cu patarea asternuturilor si a hainelor si problema cu luarea la prima spalare? Multumesc de ajutor :*:*

Răspuns Câştigător
| AikkoxD a răspuns:

Raspuns castigator
AikkoxD
6 Iulie 2012 22:05
AikkoxD a răspuns:
Îţi prinzi părul şi laşi libere şuviţele respective. Pe umeri îţi pui o folie de plastic sau ceva, să nu te pătezi + mânuşi. Pe o bucată de vată torni soluţia şi aplici pe păr, răsucind şuviţa în fiecare parte. După ce s-a uscat complet, vei vedea dacă mai necesită o aplicare sau nu.
De obicei, pe păr brunet se vede un mov închis, şi necesită 2-3 aplicări. Se curăţă la 3-4 spălări.
Păr şaten - 2 aplicări, se vede un mov, puţin spre roz. Se curăţă la 5-6 spălări.
Păr blond(deschis sau mediu) - o aplicare, roz, uşor spre mov. Se curăţă la 10 spălări, dar şuviţele rămân pătate până la a 15-a spălare.
RASPUNDE
*lene de scris din nou*

Aşa, păi cu balsam nu-ţi iese prea bine, ţi se îngraşă părul. Am încercat. Dacă vrei aşa, uite cum faci:

Pui un bol şi pui vreo 3-4 linguri de balsam + 2 linguri de violet de genţiană. Dacă vrei mai închis sau deschis, modifici cantitatea de violet. Amesteci şi aplici pe părul umed, proaspăt spălat, aştepţi 10-15 minute, şi clăteşti. Balsamul se duce şi rămâne culoarea, dar ţine foarte puţin şi aşa pătează. Dacă îl aplici cum am precizat mai sus, cu vata, nu pătează.

1 răspuns:
| Miley a răspuns:

Eu cand ma vopseam cu asta imi turnam violet de gentiana cu apa si peurma ma clateam dar depinde ce culoare ai la par sau facut suvite numai unde era parul mai deschis asta daca e blond daca e negru arata bine in lumina se face un negru violet si se vede frumos dar la mine nu sau patat asternuturile si s-a luat complet la a doua spalare.