Întrebare recomandată | Buldog1 a întrebat:

Hei TPU cum pot curata pielea intoarsa? dar sa fie eficient va rog dau FUNDA.

Răspuns Câştigător
| kar1GaNNN a răspuns:

Ia un prosop de baie usor umezit sau o carpa moale, curata si freaca bine suprafata din piele pana cand aceasta se curata.
Daca pielea are pete vizibile inmoaie prosopul sau carpa intr-o solutie formata din apa cu otet sau apa cu sapun lichid.
Dupa indepartarea petelor freaca bine bucata de piele cu o carpa usor umeda pentru a evita aparitia urmelor de la sapun.
Bafta.

11 răspunsuri:
| Happyjump a răspuns:

Un șervețel umed, sunt niste perii speciale pentru pielea întoarsă

| xrapalexx a răspuns:

Este recomandat sa eviti sa folosesti masina de spalat pentru a curata obiectele din piele intoarsa pentru ca acestea se pot deteriora. Pielea artificială are o suprafaţă uşor pufoasă, de aceea, în momentul în care intră în contact cu apa, se umflă, iar când se usucă - se întăreşte. De aceea, se recomandă aşa-zisa curăţare uscată. Înainte de a începe curăţarea, aplicaţi pe articol puţin spray impermeabil.

Pentru îndepărtarea petelor minore puteţi cumpăra un elastic special pentru pielea întoarsă. Însă chiar şi un elastic simplu, pentru şcoală, va rezolva cu brio problema. În condiţii casnice, încercaţi să folosiţi o soluţie creată din o jumătate de pahar de lapte degresat (!) şi o jumătate de linguriţă de bicarbonat de sodiu. În loc de bicarbonat de sodiu, puteţi folosi aceeaşi cantitate de amoniac de 10%. Înmuiaţi o cârpă curată în soluţia respectivă şi ştergeţi locul pătat. După curăţare, ştergeţi suprafaţa articolului cu un tampon înmuiat în apă.

Mănuşile din piele întoarsă pot fi curăţate cu ajutorul unui săpun obişnuit şi a unei perii moi. Pentru ca procesul să nu fie anevoios, îmbrăcaţi mănuşile pe mâini. După curăţare, săpunul se spală cu apă călduţă, iar mănuşile se scot de pe mâini şi se usucă.

O problemă des întâlnită mai ales la hainele de iarnă sunt petele de grăsime de la suprafaţa articolului. Cel mai adesea, acestea apar pe piept sau pe manşetele hainei. Pentru a le îndepărta, presăraţi pe pete nişte amidon, lăsaţi să acţioneze o jumătate de oră, apoi îndepărtaţi praful cu ajutorul unei perii.

| PlayFreestyleFun a răspuns:

Ii bagi la masina, iar dupa ce ii scoti si se usuca este un spray bun pentru piele intoarsa (eu l-am luat de la deichman cu 12 lei), iar dupa ce dai cu spray-ul pe ei sunt ca si noi.

| MrCereala a răspuns:

Cel mai recomandat este sa te duci in Deichmann si sa le ceri lor. Ei ii vor propune un fel de spuma speciala pentru curatat. Eu am dat pe a mea vreo 20 de lei. Inainte sa dai cu spuma aia trebuie sa ii cureti cu putina apa.

| ovedetaanonima a răspuns:

Cu apa si sapun...se duce foarte usor mizeria

| Fechetee a răspuns:

Si cu servetel umed se curata foarte bine.

| beatrice023 a răspuns:

Cu apa si otet + o periuta mica daca nu ai. Pur si simplu inmoi o carpa in acea compozitie garantez ca rezultatul o sa fie placut

| Danmitu a răspuns:

Poti merge la Deichmann sa-ti cumperi crema si o sa iti zica acolo ce trebuie sa faci.