| NoNameqed a întrebat:

Hei TPU la ce se folosesc urmatoarele cosmetice :

BB cream
corector
conceler
pudra
lotiune tonica
demachiant
crema de fata
crema ochi
gel / masca de curatare
baza de machiaj
etc : si sa imi spuneti niste "firme " gen // gerovital, elmiplant pentru ce am mentionat mai sus//. Puteti sa imi spuneti si restul de cosmetice care eu nu le-am mentionat aici Funda +vot =)

Răspuns Câştigător
| ilinc a răspuns:

Bb cream-ul este o forma de fond de ten dar care hidrateaza tenul exact ca o crema, este moale si este folosit in locul fondului de ten, pentru ca fondul de ten folosit zilnic imbatraneste tenul.
corectorul este acelasi lucru cu concelerul ( denumirea asta fiind in engleza), este folosit dupa fondul de ten sau bb creamul si are rolul de ascunde micile imperfectiuni, cosurile, punctele negre si petele de roseata de pe fata.
pudra dupa parerea mea este acelasi lucru cu fondul de ten numai ca sub alta forma deoarece face cam aceleasi lucruri dar in plus are rolul de a fixa machiajul. ea poate fi normala sau bronzanta care este folosita vara si are pigmenti mai inchisi la culoare special folosita pentru tenul bronzat.
lotiunea tonica este folosita dupa curatarea fetei cu un gel de curatare sau dupa demachiere pentru a inchide porii, pentru a tonifica fata si pentru ai reduce aspectul de oboseala
demachiantul indeparteaza orice forma de machiaj, chiar si cea waterproof. el poate fi sub forma de lotiune(lichida) de gel sau de servetele demachiante.
crema de fata are rolul de a hidrata pielea si de a reduce ridurile( pentru ca de disparut nu o sa dispara)
crema de ochi are rolul de reduce ridurile din jurul ochilor pentru ca acele riduri sunt cele mai groaznice si apar cel mai devreme.
gelul de curatare are rolul de a curata tenul asa cum ii spune si numele pentru ca tenul nu trebuie spalat in niciun caz cu sapunul. dar daca vrei sa folosesti neaparat sapun ai grija sa alegi unul cu ph neutru pentru ca intodeauna trebuie sa tii ph-ul corpului sub control nu neaparat cu legatura cu fata ci in legatura cu tot organismul.
baza de machiaj se pune inainte sa te machiezi pentru a tine tot machiajul la locul lui toata ziua.
balsamul de buze este folosit inainte de a aplica rujul pentru ca rujul usuca buzele si balsamul are rolul de a le hidrata sau il poti folosi doar cand ai buzele crapate.
rimelul are rolul de a alungi genele de a le da volum si de ale face mai dese. poate fi gasit in diferite culori. eu personal il prefer negru sau transparent.
si cam atat...
firme nu stiu sa iti spun pentru ca fiecare e cu tenul lui, mie daca mi se potriveste ceva tie s-ar putea sa nu ti se potriveasca si sa iti strice fata etc etc. laughing
si m-am ca ti-ar fi de folos ordinea corecta de aplicare a cosmeticelor:
1.gelul de curatare
.exfoliantul(daca folosesti)
.lotiunea tonica
.serumurile si fiolele(daca folosesti)
. crema
. crema de ochi
.crema cu protectie UV(daca folosesti)
.apa termala(daca folosesti)
.crema antiacneica(pe fiecare cos in parte daca ai nevoie)
.hidratantul de buze(balsamul de buze)
.baza de machiaj
.fond de ten( sau bb cream sau cc cream)
.fardul de obraz
. fardul de pleoape
. pudra
. rimel(MEREU inainte de aplica genele false daca folosesti)
. rujul( poate fi inlocuit cu un luciu de buze) mereu ultimul.

sper ca te-am ajutat

4 răspunsuri:
| PinkPanther001 a răspuns:

Un BB Cream are 5 tipuri de functii:

ingrijire a pielii - calmeaza, hidrateaza si hraneste tenul continand totodata ingrediente ce ajuta la regenerarea tesuturilor. Pe langa aceste functii de baza, diferite modele de BB Cream-uri au si functii anti-rid, de depigmentare a petelor/ albire, de ameliorare a simptomelor acneei si de control a secretiilor excesive de sebum.
protectie solara - majoritatea BB Cream-urilor au functie de protectie impotriva radiatiilor solare de tip UVA sau UVA si UVB si factori de protectie mare( SPF intre 24 si 50).
primer pentru machiaj - aplicarea unor produse de tip BB Cream este indicata si pentru netezirea( omogenizarea) tenului si cresterea rezistentei in timp a machiajului.
corectie si acoperire - desi corectia/ acoperirea imperfectiunilor si a rosetei este o caracteristica specifica CC Cream-urilor, majoritatea BB Cream-urilor coreene au putere mare de acoperire fiind extrem de utile si atunci cand vine vorba de acoperirea cearcanelor, a zonelor rosii sau a celor depigmentate, a cosurilor etc.
fond de ten - Majoritatea BB Cream-urilor de calitate contin si pigmenti eliminand necesitatea utilizarii fondului de ten. Gradul de acoperire variaza in functie de tipul de produs de la sheer la full coverage. O parte din BB Crem-uri au formule ce permit schimbarea/ autoadaptarea culorii si de aceea sunt fabricate intr-o singura nuanta.

Corectorul este un produs cosmetic folosit pentru a masca imperfectiunile tenului: pete, cosuri, cearcane pronuntate. Ceea ce este uimitor la acest produs de make up este faptul ca reuseste sa ascunda perfect micile probleme ale tenului si sa uniformizeze foarte bine zona respectiva, astfel incat sa nu existe diferente de culoare. Asta cu conditia sa stii cum se aplica conrectorul ca la carte. In situatia opusa, si efectul va fi exact cel pe care nu ti-l doresti: accentuarea imperfectiunilor si un aspect tern sau incarcat al fetei.
Concealer-ul (to conceal = a ascunde) face exact ce-i spune numele, ascunde imperfecţiunile feţei sau corpului. Nu toate se potrivesc oricărui tip de ten şi trebuie să găseşti nuanţa şi textura potrivite pentru tine. Cele mai bune sunt cele cremoase, nu cele prea uscate sau prea grase. Un concealer bun trebuie să se amestece bine cu nuanţa pielii tale, să fie cu o nuanţă, maximum două mai deschise, şi s-o lumineze.
Pudra este un element de bază în machiaj, pentru că acoperă anumite imperfecţiuni ale pielii, etompează aspectul lucios al tenului, astfel încât celelalte elemente de machiaj să se îmbine cât mai armonios.
Lotiunea tonica este un produs de curatare a tenului, care se aplica dupa demachiere si care are rolul de a elimina orice urme de detergenti ramase pe piele. Mai mult decat atat, dupa ce se evapora de pe fata, lotiunea tonica reda prospetimea pielii si inchide bine porii.
Primerele sunt varianta sofisticata a bazei de machiaj. Pe baza de silicon si diverse ingrediente hidratante, primerele netezesc si catifeleaza tenul, regleaza productia de sebum si chiar corecteaza micile imperfectiuni ale tenului, cum ar fi porii dilatati si petele nedorite de culoare.

Primerele pot fi atat pentru ten, cat si pentru pleoape. Primerul sau baza de machiaj pentru pleoape are rolul de a controla productia de sebum in cazul pleoapelor "uleioase". Cu ajutorul unui astfel de produs de machiaj profesional, fardurile rezista in timp, nu isi schimba culoarea si mai ales, nu se strang in pliul pleoapei.

| BoneShiver a răspuns:

Asta e ce Ai gasit in trusa de "frumusete" a fetelor? laughing)

Sfatul unui baiat: Nici macar nu Te gandii sa Te apuci de astfel de chestii. PE bine, recunosc le Sta unor tipe bine, Dar 85% din ele vor prea mult laughing Si ajung de le trebuie spaclu Sa se curete

| NoNameqed explică (pentru BoneShiver):

Astea nu-s nici jumatate din ele usor rolling on the floor))))))

| DomnishoaraTPU a răspuns (pentru NoNameqed):

Era corector conceler sau corector şi conceler?