| xdeex a întrebat:

Heiihappy. Am auzit ca tusul face ochii mai mici. E adevarat?=D

Răspuns Câştigător
| Grimalkin a răspuns:

Umm, depinde și cum te machiezi. Îi face mai mari dacă îi conturezi la exterior - adică deasupra și dedesubtul genelor. Dacă aplici dermatograful sau tușul pe pleoapa inferioară sus și jos, adică pe marginea aceea subțire a pleoapei, ochii vor părea mai mici.
Practic culorile închise micșorează, dau senzația de densitate, greutate și departare, pe când culorile deschise măresc. Deci, în machiajul ochilor mici se folosesc nuanțe cât mai deschise și mai sidefate.

Dacă aplici creionul doar spre colțul exterior al ochiului, o să obții un efect de alungire. happy

În mare, pur și simplu îți conturează forma ochiului, o scoate în evidență. Sau poți corecta anumite defecte cu ajutorul machiajului.
Atâta timp cât nu e folosit în exces, dă bine. Dar există și persoane care fac abuz și arată ca niște bufnițe încercănate.

8 răspunsuri:
| Crs a răspuns:

Nu

| Muflă a răspuns:

Pe ai mei îi face imenşi...

| Alysée a răspuns:

Depinde de forma ochilor tai. daca ii ai adanciti in orbite cat de cat nu te da cu negru ca ii face sa para mai mici.asai si la mine eu folosesc un creion maro inchis.

| sabilopod a răspuns:

Nu.

| AdriixDoo a răspuns:

Nu preaa tongue

Mie mi-i face mai mari big grin

| anonul a răspuns:

Nu, e caterinca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii contureaza.sigur nu ii face mai mici. poate mai expresivi

| Reginna69 a răspuns:

Categoric nu