Întrebare recomandată | R0011 a întrebat:

Heii fetelor. Voi ce faceti ca sa va simtiti frumoase? Am momente cand nu am nici o problema, dar momente cand nici nu vreau sa ies afara din casa si ma simt descurajata. Stiti ca se spune "ca sa fii frumos trebuie sa te simti bine in pielea ta", si este chiar adevarat. Deci, niste sfaturi. Voi cum va simtit bine?puppy dog eyes

13 răspunsuri:
| Dina a răspuns:

Atunci cind simti ca pentru cineva esti drag, atunci nu mai ai venoie de nimic:nici de frumusete.

| blackcat99 a răspuns:

Fa-ti o schimbare de look. Stiu, si eu uneori am senzatia asta, de nici nu-mi vine sa ies din casa. Ia-ti o prietena la tine acasa, sau poate sa te ajute mama ta. Orice, de la o pedichiura la schimbarea coafurii. Sa stii ca ajuta. Si mai este un fapt psihologic. Daca tu nu esti multumita de tine nici altii nu vor fi. Incearca in fiecare zi sa te uiti in oglinda si sa spui "Sunt frumoasa!" sau in situatii limita sa te calmezi si sa spui "Sunt desteapta, sunt multumita de mine si voi face fata!". Doamne fereste, sunt oamenii cu mutatii genetice care sunt multumiti de ei, tu chiar nu ai de ce sa te simti stanjenita. O zi minunata!

| BiuL a răspuns:

Cea mai frumoasa ma simt dupa ce m-am aranjat, adica am facut o baie, m-am machiat si coafat si mi-am pus accesorii si haine elegante, Bine, asta functioneaza cand merg la un eveniment, insa daca stau acasa, fac o baie, ma dau cu crema, tratament pe par si-mi fac unghiile si e ok big grin

| Asdfasdefta a răspuns:

Uite cateva trucuri care ar putea sa te ajute. ( la mine merg )
1.Stai in fata oglinzii si stramba-te. Vei realiza ce frumoasa esti cand o sa stai normal.
2. Mananca niste ciocolata.9 ciocolata chiar ajuta ).
3. Cand te simti urata, ia un creion de ochi si machiaza-te cum vrei tu, pana cand crezi ca esti putin mai frumoasa decat inainte.
4. Uita-te la niste poze cu fete urate pe care la cunosti.
5. Danseaza prin casa, o sa vezi ca miscarile tale sunt perfecte, fie ca te pricepi la dans sau nu, pentru ca este dansul trupului tau.

| michelia a răspuns:

Eu am trecut demult de temerile astea. Cred ca atunci cind esti foarte tinara ele sint mai frecvente pentru ca simti mereu nevoia sa demonstrezi ceva, si sa fii valorizata. Ori, daca nu ai imediat feedback, iti dispare din incredere.
Cu timpul, nu pot sa spun ca am invatat vreo reteta, dar multumirea si increderea sint aproape constante acum.
Probabil pentru ca imi place cum sint, ce fac, pe cine am alaturi, ca am si ca impart afectiune, ca am prieteni adevarati, vechi si uite ca imi vine greu sa fac inventarul; pentru ca nu stiu o cauza palpabila.
Sint insa sigura ca ma port cu naturalete, firesc si asta ma face sa ma simt bine eu cu mine. Iar de aici e cred eu, si impresia ca arat bine, chiar daca oglinda mai spune si altceva - ma iert imediat. Si atunci ea chiar se schimbahappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! eu una sunt de parere ca chiar ar trebui sa te gindesti la cit de bine arati.sa fim sinceri,nimeni nu are incredere in sine de la inceput,doar trebuie sa te prefaci un pic, astfel iti inspiri ginduri pozitive, apoi chiar crezi in asta, astfel te simti bine, si asa esti frumoasa! iti sugerez sa asculti mereu ceva muzica care te inspira.de exemplu mie imi place rihanna-we found the love, katty perry-firework.trebuie sa ai un tel, un scop. poti incepe de la cel mai simplu:propuneti astazi sa zimbesti toata ziua, promite-ti ca nu-ti vei strica dispozitia urmatoarele 2 zile.incepe sa comunici cu cei din jur nu despre cit e de grea viata, dar despre ceva vesel.fii pozitiva. daca te inspira vreo fraza, scrietio pe mina. danseaza in fiecare dimineata.nu asculta muzica rock, stiu ca e chiar buna, insa nu cred ca are mare efect pozitiv.succese papuso!

| val31989 a răspuns:

Buna,stiu despre ce vorbesti.Dar habar nu am de sfaturi.Am si eu momente cind ma simt frumoasa adica atunci cand ma imt bine in pielea mea, si momente cand nu vreau decit sa stau in casa. sad
Nu am gasit inca solutii pentru rezolvarea problemelor astea ...adica nu am idee de sfaturi.( Scuze de raspunsul meu, dar asta e.)
Caut si eu sfaturi la aceasta intrebare. happy

Deci... succese in cautarea sfaturilor!
O zi buna!

Răspuns utilizator avertizat
| Azazea a răspuns:

Dap stiu ce zici fatolaughing)
pai cand ma simt asa, imi fac o schimbare de looklaughing)
si de obicei functioneaza, ma simt mai happy laughing
big grin
prin schimbare de look nu ma refer, sa ma tund, sau sa ma vopsesc sau ceva permanent, ci...sa zicem ca port haine care le-am uiat prin dulap, ca nu le port, sau imi fac parul in alt fel, sau experimentez cu machiajullaughing
tot felul de chestii de fetelaughing
altceva nu stiu, poate..sa te intalnesti cu prietenii, daca chiar sunt prieteni buni, te vor scoate din starea aia naspa big grin

| dididedediu a răspuns:

Eu ma simt tot timpul descurajatasaduneori ma simt frumoasa uneori nu, si imi vine sa fiu suparata..si tot timpul ii spun la prietenul meu ca sunt urata, si el intotdeauna spune ca nu-i adevarat..cred ca noi fetele asteptam mereu sa ne spuna cineva asta.

| GumiFreeStyle a răspuns:

Pai...
In primul rand ti-as spune ca gandesti prea mult in legatura cu acest lucru.
Iar in al doilea nu te simti bine pentru ca din cate intele gtu mereu vrei sa te perfectionezi ca sa arati ca si tu pooti fi frumoasa ca fata X si Y.Si nu e bine deoarece asa nu vei fi niodata in pielea ta.[ca sa o spun dupa acel citat pe care l-ai scris]
Deci esti frumoasa intodeauna tata timp cat esti sincera, sti sa apreciezi ceva, desigur nu te mai gandesti la asta, si sa fi cat se poate de originala si apoi vezi cum acele fete care obisnuiai sa le ''idroalizezi'' ca fiind frumoase se vor lua si ele dupa tine deoarece vor crede ca esti mai frumoasa ca ele.[dar pur si simplu totul depinde de originalitate in tot ceea ce faci]

Acum daca te intrebi de ce am adus vorba de alte fete.e pentru ca stiu cum te simti si ma trecut si eu prin asta.Dra acum nu mai am aceasta problema si observ chiar foarte clas fetele din clasa de la mine care le consider foarte frumosa, copiinduma din orce nimic..serios tongue.

| AleksandraAleksa a răspuns:

In primul rand, poti sa incerci asta: in fiecare dimineata incearca sa fii bine dispusa. Gandeste-te la un lucru frumos din viata ta si zambeste in timp ce te pregatesti de scoala. Si spune-ti mereu: "astazi sigur se va intampla un lucru bun". E important sa incepi ziua optimista.

Gandeste-te la ceva. Nu neaparat ceva vesel. Pur si simplu la ceva practic. De exemplu, fa-ti unghiile si concentreaza-te numai asupra lor. Asa, in loc sa te gandesti la cat de nasol te simti, ai grija sa nu te manjesti cu oja.

Pune niste muzica. Ceva vesel, care sa te faca sa razi, De exemplu gangnam style. Mie una imi da o dispozitie jucausa de fiecare data, mai ales daca ma uit si la videoclip.

Fa-ti un dus, aranjeaza-ti parul, machiaza-te frumos, chiar daca nu te duci nicaieri. Daca te uiti in oglinda si arati bine, te vei simti automat bine.

Ce varsta ai? Am banuiala ca esti in liceu. Uneori, viata de liceu este destul de grea, pentru ca intotdeauna vor fi fete mai frumoase si mai bine imbracate. Crede-ma, stiu cum e. Dar trebuie sa fii constienta de faptul ca aparentele inseala. Am vazut cu ochii mei cum majoritatea fetelor super populare din fostul meu liceu au ajuns foarte rau (unele practica meserii nu tocmai decente, altele au ramas blocate in stadiul de liceene, desi noi am terminat si facultatile). La un moment dat nu iti va mai pasa, ai sa vezi. Tin minte ca la inceputul liceului aveam impresia ca toata lumea mea e doar intre peretii aia (si, eventual, in curtea scolii), dar cand am terminat si am inceput facultatea mi-am dat seama ca lucrurile pe care pana atunci le crezusem importante erau de fapt niste prostii.

Asadar, stai linistita ca totul trece. E normal ca la aceasta varsta sa ai si astfel de stari. Cred ca toate fetele trec prin asta (de baieti nu stiu, nu spun nimic). Daca niciunul din lucrurile astea nu functioneaza atunci nu poti decat sa ai rabdare. Pana la urma, mereu vei avea si zile bune si zile rele. Asa e viata.

| Roxana08 a răspuns:

Si eu ma regasesc printre cuvintele tale.
Fiecare este frumos in felul sau, nu trebuie sa faci ceva anume sa te simti frumoasa happy!
Poate ca, uneori te gandesti ca ai vrea sa fii ca cele de la Tv [ "perfecte" ], asa cum mi-as dori eu in unele momente sa arat ca ele, dar daca asa ne-a lasat Dumnezeu, de ce sa nu fim multumite cu felul nostru? Ca pana la urma, cine te place, te place exact asa cum esti! happy