| Unicooorn2001 a întrebat:

Heii!
In cat timp scap de vergeturi daca ma dau cu Aloe Vera?
Exista exercitii speciale ca sa scap? Daca da, care sunt?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Goddess23 a răspuns:

Buna. De vergeturi nu poti scapa pentru ca sunt cicatrici aparute in urma intinderii pielii(ingrasare excesiva, sarcina). Le poti ameliora daca inca mai sunt rozii, o data ce ajung sidefii nu le mai poti face nimic. Aloe Vera, uleiurile esentiale, vitamina c a si e te ajuta foarte mult si masajul te ajuta la prevenirea urmatoarelor vergeturi si cat de cat la mascarea celor pe care le ai deja. Laserul e singura solutie de a scapa de vergeturi dar te costa destul de mult.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti dau vesti proaste, dar de vergeturi nu poti sa scapi niciodata!
Odata capatate, ele acolo raman pe veci, doar se transforma din roz violaceu in alb, dar nu dipar.
Vergeturile sunt crapaturi ale pielii si ca orice crapatura, odata facuta, indiferent cat ai carpi-o si unge-o, tot se vede!
Aloe vera hidrateaza si repara tesutul lezat, lovit, ars, dar nu face sa dispara o cicatrice, cum este vergetura.
Singura solutie este sa apelezi la chirurgia estetica, pentru a-ti scoate vergeturile! Operatie de altfel foarte costisitoare si de lunga durata.

| Adry05 a răspuns:

Vergeturile poate le mai ameliorezi prin operatia cu laser, in rest toate cremele si masajele astea sunt abureli. Cremele sunt eventual pentru stadiul prematur, mai ai sanse sa le previi daca abia au aparut si sunt rosii (parca acesta era primul stadiu). Daca sunt mai avansate, nu mai ai ce sa faci. Uneori nici operatia cu laser nu ajuta. Cunosc o tipa care si-a facut, si nereusind sa le faca sa dispara nici cu laser, si-a facut tatuaj peste ele.