| DyannaDya a întrebat:

Heii TPU! Am 12 ani si am fata rotunda...Am parul pana la umeri.Credeti ca mi'ar sta bine cu parul lung.Si as vrea sa stiu cum il pot face sa creasca mai repede...insa vreau solutii care nu necesita bani, sau daca solutii cu bani putini.Am auzit de uleiul de ricin, despre al as vrea sa imi spuneti un se gaseste si cum trebuie aplicat. Fuunditsa:X

4 răspunsuri:
| carliontzi a răspuns:

Se gaseste la farmacie o solutie se numeste Petroleum cu ulei de ricin vitamina A, e foarte buna si nu costa mult pana in 20 lei. Eu am folosit-o si sunt foarte multumita de rezultat.

| moniii5 a răspuns:

Pentru o fata patrat sau rotunda merge foarte bine bretonul intr-o parte usor filat;
-daca ai fata ovala esti o norocoasa pentru ca la tine se adapteaza orice fel de bretonel;
-un alt pont pe care il poti face cu bretonul tau este sa iti ascunzi fruntea daca este cazul (ex. daca ai cosuri, daca ai nasul mare (imi pare rau pentru expresie dar cam asta inseamna));
-bretonul tip „draperie": este drept, gros, cu cărare pe mijloc
fundita?!

| LiIiA a răspuns:

Eu am 13 si am parul pana la genunchi
si imi sta foarte bine asa
ca si eu am folosit ceva important si nu am dat nici un ban
asa ca mama mi-a facut doua oua batute intr-un bol si pune putin zahar si date pe par si intr-o saptamana o sa-ti creasca parul 20 de cm asa mi-a facut si mei amma si iti creste fix 20 de cm
asa ca daca crezi ca te-am ajutat damis i mie fundita:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Parul lung e recomandat pentru fetele rotunde fiindca alungeste obrazul. E important ca parul din dreptul obrazului sa nu fie cu volum, ci volum sa se creeze in crestet.
Cat despre cresterea lui poti incerca:
- o masca din galbenus amestecat cu ulei de masline. Se poate adauga vit. A sau B uleioasa. (de la farmacie) Se intinde pe parul uscat si se sta min 30 minute apoi se spala parul in mod obisnuit.
- in acelasi fel se poate folosi uleiul de ricin. Il gasesti la magazinele naturiste. Il poti aplica simplu pe par sau amestecat cu galbenus de ou, vit. A, suc de lamaie etc. Parul se maseaza bine la radacina, apoi se infasoara intr-un prosop. Masca poate fi tinuta peste noapte sau dac anul cca. 1 ora. Dupa care parul se spala in mod obisnuit. Tratamentele pe baza de ulei de masline sau ulei de ricin dau suplete si stralucire parului uscat si deteriorat.
- pentru stimularea radacinii parului e buna si clatirea parului cu ceai de rozmarin.
- mananca ceapa big grin
- ai grija si de varfuri. Daca se deterioreaza repede trebuie tunse la interval de 6 saptamani. Parul lung cu varfuri tocite si despicate nu are niciun farmec.