| bombonika1799 a întrebat:

Heiii,am un cos superr mare si copt ce ar trebui sa fac:sa il storc sau nu? ce trebuie sa fac sa imi dispara cosurile si petele lasate in urma lor? programul meu de curatare el fetei este:: ma spal pe fata(cu apa calduta si sapun dove) dupa imi dau cu lotiune tonica http://images1.okr.ro/......00_700.jpg dupa imi dau cu crema hidratanta, iar seara la fel doar ca ma si demachez.Ce sa fac sa nu imi mai apara cosuri?

3 răspunsuri:
| McO a răspuns:

Mergi la dermatolog, să îți spună exact ce ai nevoie pentru tenul tău. Poate cauza problemei e undeva în organism și atunci ai nevoie de antibiotice.

| xAliya a răspuns:

In primul rand nu te ai spala cu sapun pe fata(usuca tenul), spala-te cu un gel de curatare care sa nu contina ingrediente iritante cum ar fi:Gelul de la L`oreal din gama Sublime Soft(cel pentru ten sensibil), Eucerin, Biore.Si numai folosi lotiune tonica pe baza de alcool(alcool-ul e iritant si nu face decat sa stimuleze secretia de sebum drept urmare iti apar mai multe cosuri). Lotiunii fara alcool:L`oreal Sublime soft, nivea din gama pentru ten sensibil, elmiplant din gama pentru ten sensibil sau orice alta lotiune care nu contine Alcool Denat.De asemenea foloseste o crema hidratanta fara iritanti cu o textura light sau foloseste pur si simplu ulei de jojoba sau de samburi de struguri care sunt bune pentru ten acneeic,mixt sau gras.Iar ca sa nu ti mai apara cosuri ar trebui in primul rand sa eviti sa-ti atingi fata pe parcursul zilei,daca ai parul lung si il tii desfacut evita produsele de styling(spuma,fixativ, ceara), foloseste un prosop diferit pentru stergerea fetei, nu agresa pielea cu produse agresive sau pline de ingrediente iritante, nu folosi un fond de ten care sa ti astupe pori.Cosurile si semnele daca vei avea o rutina adecvata vor disparea, ele dispar in timp nu peste noapte.De asemenea indicat ar fi sa folosesti un scrub odata pe saptamana(St Ives, Dr Organic sau poti folosi si zahar macinat amestecat cu un ulei vegetal(in cazul tenului acneei exfolierea trebuie sa fie blanda). Pentru pete poti folosi si exfoliere chimica(exfolianti pe baza de BHA(acid salicilic) acesta avand si rol usor anti-bacterian ajuta la indepartarea celulelor moarte si curatarea porilor sau pe baza de AHA(acid glicolic) care diminueaza petele.Cu cat vei umbla mai mult la osuri cu atat se vor inmulti practic nu faci decat sa lezezi pielea si sa imprasti bacteriile existente in porii, daca totu si vrei sa ti storci un cos fa-o in mod adecvat(cu un ac de seringa steril intepi usor cosul iar apoi cu degetele infasurate in tifon storci puroiul).

| Denisuca21 a răspuns:

Sfatul meu: nu le stoarce,mai rau le faci! Lasa cosul in pace, va trece, asta i perioada lui de glorie, dar sa nu cumva sa l storci, vei ramane cu urme...